Rusya’dan Yeni Nesil “Kedr” Füzesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, Kedr isimli Yeni Nesil Stratejik Füze Sistemi geliştiriyor. Edinilen bilgiye göre; proje şu anda araştırma ve geliştirme (ArGe) aşamasında.

Roket ve uzay endüstrisinden bir kaynak Pazartesi günü TASS’a verdiği demeçte; Rus askeri ve endüstriyel kompleksinin, yeni nesil Kedr stratejik füze sisteminin geliştirilmesine başladığını söyledi. Kedr araştırma ve geliştirme projesinin ne olduğu sorulduğunda, bilgi aktaran kaynak şunları söyledi: “Rusya, stratejik füze silahlarını arttırmayı amaçlıyor. Kedr ise yeni nesil füze sistemleri geliştirme çalışmalarının bir parçası.”

STM Banner

TASS’a konuşan kaynak füze hakkında, “Deney ve tasarım aşamasına ilerlerse, madde madde konuşabileceğiz. Şu ana kadar hala derin bir Ar-Ge aşamasında.” dedi.

Şu anda Rus Stratejik Füze Kuvvetleri; Topol, Topol-M ve Yars kıtalararası balistik füzelerle donanmış durumda. 955 ve 955A projelerinin nükleer stratejik denizaltıları, Bulava stratejik füzeleri ile donatılmaktadır. Sistemler yavaş yavaş Avangard hipersonik füzelerini benimsiyor. Aralık 2020’de Savunma Bakan Yardımcısı Alexei Krivoruchko, Sarmat balistik füzesinin uçuş denemelerine girmek üzere olduğunu açıklamıştı.

Rusya’nın silah ihracatı 3 yıldır düşüşte


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu