Türk şirketlerin F-35 programından çıkarılması ve F135

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin S-400 alımı nedeniyle F-35 Lightning II projesinden çıkarılması, F-35 tedarik zincirine yapacağı negatif etki sebebi ile harbe hazırlık problemi yaratabilir.

ABD Hava Kuvvetleri Hava Muharebe Komutanlığı (ACC) bu yıl sekiz hava gösterisini, diğer bir deyişle planlanan gösterilerin yaklaşık üçte birini iptal etti. Bu iptaller, Bloomberg’in haberine göre F-35 savaş uçağında kullanılan motorun hizmet ömrünü artırmak amacıyla gerçekleştirdi.

STM Banner

ABD Ordusu, aşırı ısınma olaylarından beri F-35A’ların motorlarında giderek artan bir sıkıntıyla karşı karşıya. Bu sorun, F135 motorunun türbin kanadı kaplamalarında erken çatlaklara neden oluyor ve motorun ömrünü önemli ölçüde düşürüyor. F-35’in motorundaki bu problem, zaten sıkıntılı olan tedarik zincirinin üzerine daha da yük bindirmekte.

F-35’in F135 Motorları

F-35 ve Türkiye

Pentagon verilerine göre; Türk tedarikçiler, F-35’in yaklaşık 24.000 adet gövde parçasından 817’sini ve yaklaşık 3.000 motor parçasından 188’ini üretiyor.

Türkiye’nin, F-35 ambargosuna maruz kalmasının yanı sıra S-400 sonrası 399 milyar dolarlık F-35 projesinden atılmasına rağmen 2022 yılına kadar F-35 bileşenleri üretmeye devam etmesi bekleniyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Aralık ayında CAATSA’yı dayatmasının ardından yaptığı açıklamada, “ABD’nin konuyu diplomasi yoluyla çözme teklifimizi reddetmesi ve bunun yerine tek taraflı yaptırımlar uygulamayı tercih etmesi açıklanamaz bir eylemdir. Türkiye, ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz olan bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü şekilde ve zamanlamayla mukabelede bulunacaktır. Türkiye, ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü tedbirleri almaktan da imtina etmeyecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

DW’ya göre; ABD’nin Türkiye ile olan bozuk ilişkileri yakında çözülmezse, Türk yüklenicilerin programdan ayrılması sebebi ile F-35’in motor üretim hızı daha da yavaşlatabilir. Bu da F-35’in harbe hazırlık oranına etki edebilir.

F135 motorlarını üreten Raytheon’s Pratt & Whitney şirketi sorunu çözmek için ABD Hava Kuvvetleri ile “özenle” çalıştıklarını açıkladı. Pratt & Whitney’den bir sözcü, “F135 bakım, onarım, revizyon ve yükseltme ağı genelinde kurumsal kapasiteyi artırmak için F-35 Ortak Program Ofisi ve Oklahoma City-Air Logistics Complex (OC-ALC) ile yakın çalışmaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı. Ayrıca, şirketin üretim kapasitesini hızlandırmayı amaçlayan birden fazla girişimde yer aldığını belirtti.

SSB’den F-35 Programı için ‘hukuki’ hamle


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu