Etiyopya L-15 Alımına Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin üretimi L-15 Hafif Taarruz Uçağı’nın yeni kullanıcısının, Etiyopya olacağı üzerinde duruluyor. Etiyopya, L-15’e yoğun ilgi gösteriyor.

Etiyopya, Çin’in L-15 Hafif Taarruz Uçağı’nın Zambiya’dan sonra en büyük ikinci ihracat müşterisi gibi görünüyor. Yeni jet, Etiyopya Hava Kuvvetleri’nin Su-27 Flanker filosu ile birlikte ülkenin savaş filosunun belkemiğini oluşturan eski MiG-23 uçaklarının yerini alacak.

STM Banner

2010 yılında hizmete giren L-15, JL-8 ve JL-9 ile birlikte üç modern eğitim uçağından oluşan sınıfının en gelişmişi olarak kabul edilen Çin JL-10 eğitim uçağının bir türevidir. L-15’in muharebe yetenekleri, Mach 1.4 süpersonik hız ve yüksek manevra kabiliyeti ile kendi türündeki diğer uçakların çoğundan üstündür. L-15 Hafif Taarruz Uçağı, JL-10 eğitim uçağının çok düşük işletim maliyetlerinin yanı sıra; gelişmiş savaş kabiliyeti ve gelişmiş silah yüklerine sahip olma özelliklerini bünyesinde bulunmaktadır. L-15’in diğer kabiliyetleri arasında, 110+ km menzilli PESA Radar ve elektronik harp sistemi taşıma yeteneği yer alıyor.

Etiyopya’nın, L-15’in yanında PL-12 Radar GüdümlüHavadan Hava Füze’sini de tedarik edeceği tahmin ediliyor. PL-12, AIM-7 ve MICA hava hava füzelerine dayanan Mısır Hava Kuvvetleri’ne karşı Etiyopya’ya önemi avantaj sağlayacaktır. Etiyopya ve Mısır arasında artan gerilim, L-15’in yetenekleri değerli kılıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Etiyopya’ya Bayraktar TB2 teslim edildiği iddiası


Kaynak: Before Flight

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu