Rusya, Kaliningrad’a İlk Kez Kinzhal Füzesi Sevk Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanlığına (Воздушно-космические силы; Vozduşno-Kosmiçeskiye Sili/VKS) ait MiG-31 Foxhound önleme uçakları Kinzhal hipersonik füzeleriyle Kaliningrad’ta ilk kez görüntülendi.

Twitter’da yayılan görüntülere göre Kinzhal füzesi entegreli MiG-31 savaş uçakları Rusya’nın eksklavı olan Kaliningrad bölgesinde ilk kez görüntülendi.

STM Banner

NATO üyeleri Polonya ve Litvanya sınırındaki Kaliningrad bölgesine havadan fırlatılan balistik füzelerin konuşlandırılması potansiyel olarak nükleer savaş başlıklarının kullanılarak bölgedeki hedefleri hızlı bir şekilde hedeflemek için yeni ve güçlü bir kabiliyet sağlayabilir.

Dahası Kinzhal’ın konuşlandırılması Moskova’nın Ukrayna’ya karşı yeni bir hamle yapacağı korkusuyla Doğu Avrupa ve Akdeniz’de kendi askeri varlıklarını artıran NATO’ya açık bir sinyal gönderiyor.

NATO birliklerinin hareketlerine kısasa kısas tepkisinin yanı sıra bu hareket, Rus yetkililerin Rusya sınırları boyunca füzeler yerleştirmeye ilişkin son söylemleriyle bağdaşıyor.

Twitter’da dün paylaşılan bir videoya göre Kinzhal (Hançer) füzesi entegreli MiG-31 savaş uçakları Kaliningrad’ta bulunan Chkalovsk Hava Üssü’ne iniş gerçekleştirirken kayda alındı. Bu hava üssünde normalde Baltık Donanma Filosuna bağlı Su-27 savaş uçakları yer alıyor.

Kaliningrad'a Kinzhal Sevkiyatı/Etki Alanı
Kaliningrad’a Kinzhal Sevkiyatı/Etki Alanı

Kinzhal füzesi entegreli savaş uçaklarının (MiG-31K) bölgeye ne zaman sevk edilmeye başlandığı ise net olarak bilinmiyor.

Avrupalı yetkililere göre Rus Ordusunun envanterinde bulunan Kinzhal füzelerinin yarısı şu anda Kaliningrad’a sevk edilmiş durumda. Resmi olmayan raporlara Kinzhal füzesi taşıması için bugüne kadar 10-11 kadar MiG-31 savaş uçağında modifikasyonlar yapıldı. Kaliningrad’a en az 5 MiG-31K sevk edildiği düşünülüyor.

Kh-47M2 Kinzhal (Dagger) Hipersonik Füzesi

Tu-22M3 bombardıman uçakları ve MiG-31K, Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen hipersonik füze sistemi Kh-47M2 Kinzhal (Dagger/Hançer) ateşleme kapasitesine sahip. Azami 2.000 kilometre menzili bulunduğu bilinen Kinzhal; 480 kilogram ağırlığında nükleer/konvansiyonel harp başlığına, azami 1.000 kilogram fırlatma ağırlığına ve 10 ila 20 metrelik dairesel sapma (CEP) değerine sahip.

İlk kez 2018 yılında devreye alındığı duyurulan Kinzhal füzesi, Iskander taktik balistik füzesinin havadan fırlatılan versiyonu olarak biliniyor. Füzenin NATO rapor kodu ise Killjoy.

Kinzhal füzesi entegreli MiG-31K savaş uçağı/Suriye/Hmeymim
Kinzhal füzesi entegreli MiG-31K savaş uçağı/Suriye/Hmeymim

Çeşitli ülkeler tarafından geliştirme faaliyetlerine devam edilen hipersonik füzeler, Mach 5 ve daha yüksek hızlarda uçuş hızı bulunan füzelerdir. Nükleer ve konvansiyonel harp başlığı taşıyabilen hipersonik füzeler, yüksek hızları sebebi ile günümüzde hiçbir hava/füze savunma sistemi tarafından önlenememektedirler. Bu sebepten ötür ülkeler, hipersonik füze çalışmalarına ağırlık vermişlerdir.

Rusya’nın Kaliningrad ve Belarus’a sevk ettiği Kinzhal füzeleriyle Ukrayna’yı değil direkt olarak NATO ülkelerini caydırma amacı güttüğü düşünülüyor.

Kaliningrad’tan ateşlenen bir Kinzhal füzesi Avrupa’daki neredeyse tüm NATO üyesi ülkelerin başkentlerini vurabilecek menzile ve kapasiteye sahip.

Kinzhal sevkiyatının özellikle NATO’nun Baltık bölgesindeki donanma faaliyetlerine yönelik bir sinyal olduğu değerlendiriliyor.

Rusya, yakın geçmişte Kinzhal füzelerini Suriye’ye de sevk ederek Doğu Akdeniz ülkelerine göz dağı vermişti.

Dün Rus Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan bir başka videoda ise Tu-22M3 bombardıman uçağına entegre edilmiş Kinzhal füzesi görüntülendi. Bu uçak ise Belarus semalarında turlamaya devam ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya’dan Doğu Akdeniz’de Kinzhal Füzeleriyle Güç Gösterisi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, TheDrive, Twitter

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu