F-15EX’in Elektronik Harp Sistemi seri üretimde

Roketsan-ATMACA-Banner

BAE Systems tarafından 2 Mart 2021’de yapılan açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek F-15’ler için elektronik harp sistemi üretimine başlandığı belirtildi.

Konu hakkında konuşan BAE Systems’ın Elektronik Harp Çözümlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jerry Wohletz, “EPAWSS üretiminin başlaması, kritik bir kilometre taşını işaret ediyor ve bu gelişme endüstri ekibimizin özverisinin, bağlılığının bir kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.

STM Banner

BAE Systems, ABD Hava Kuvvetleri için F-15 Eagle Pasif Aktif Uyarı Beka Sistemi’nin (EPAWSS) Düşük Oranlı İlk Üretimini (LRIP) başlatmak için Boeing’den 58 milyon dolarlık bir sözleşme aldı. Elektronik harp ve karşı önlem sistemleri, pilotları koruyan ve en zorlu görevleri sırasında hava üstünlüğünü korumalarına yardımcı olan gelişmiş elektronik yetenekler sağlamaktadır.

Tamamen dijital EPAWSS, pilotların tartışmalı hava sahasındaki tehditleri izlemesine, jamming uygulamasına ve aldatmasına olanak tanır. Sistem, tam entegre radar uyarısı, durumsal farkındalık, coğrafi konum ve kendini koruma yetenekleri sunmak için çok rollü sensörleri ve karşı önlemleri, endüstri lideri sinyal işlemeyi, mikro elektroniği ve akıllı algoritmaları birleştirmektedir.

Bir dizi zorlu uçuş testi, yer testi ve yoğun teknoloji gösterisinin başarıyla tamamlanması, ABD Hava Kuvvetleri’nin LRIP ile devam etme kararına yol açtı. Programın Mühendislik ve Üretim Geliştirme aşamasında olan BAE Systems, EPAWSS uçuş yazılımına yeni coğrafi konum ve tehdit tanımlama özellikleriyle artımlı güncellemeler sunmaktadır.

ABD Hava Kuvvetleri’nin F-15 EPAWSS program yöneticisi Yarbay Dan Carroll, “Bu programdaki inanılmaz çabaları için genel ekiple gurur duyuyorum. LRIP kilometre taşı, hükümet içindeki birçok büyük insanın, Boeing ve BAE Systems endüstri ortaklarımızın yıllarca süren sıkı çalışmalarının doruk noktasıdır. EPAWSS, F-15’in hayatta kalma kabiliyetini ve faydasını önemli ölçüde artıracak ve zaten çok yetenekli, ölümcül bir uçak olan F-15’in büyük bir tamamlayıcısı olacak.” dedi.

Önerilen İçerik: F-15EX Advanced Eagle ve Özellikleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu