İbrahim Kalın’dan Pakistan ATAK Programı hakkında açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Pakistan’ın TUSAŞ üretimi T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedarik programına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın tarafından HT Bloomberg’e yapılan açıklamada, “ABD, Pakistan’a yapmayı planladığımız savaş helikopteri satışını engelledi. Bu muhtemelen söz konusu ihalenin Çin’e gitmesine neden olacak ve burada kaybeden ABD olacak. ABD ile ilişkimiz, birbirimizi karşılıklı olarak güçlendirebileceğimiz ve ortak sorunları veya endişeleri birlikte ele alabileceğimiz çok yapıcı bir şekilde işleyebilir.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Pakistan T129 ATAK Programı ile ilgili olarak Pakistan Ordusu mensubu bir General tarafından geçtiğimiz ay yapılan açıklamada ise “Sözleşme bazı üçüncü taraf onayları yüzünden biraz gecikti ancak Pakistan, siyasi engelleri aşmayı ve bu üçüncü taraf ihracat sertifikasını sağlamayı umut ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile olan sözleşmeyi yerine getirmek için sabırsızlanıyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

Pakistan T129 ATAK Helikopteri Programı

ATAK
T129 ATAK (Pakistan)

Pakistan, 2018’de 1,5 milyar ABD Doları değerinde 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sipariş etmişti. Ancak satış, ABD’nin helikoptere güç veren LHTEC-T800 motorlarıyla ilgili ihracat iznine uzun bir süre yanıt vermemesi üzerine gerçekleştirilememişti.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri, envanterinde 48 adet bulunan yaşlı Bell AH-1F Taarruz Helikopteri filosunu yeni platformla değiştirmeyi planlıyor. Pakistan, daha önce ABD’den 12 adet Bell AH-1Z Taarruz Helikopteri satın almak için bir anlaşma yapmıştı ancak bu anlaşma da ABD’nin siyasi kaygıları nedeniyle de askıya alındı.

Pakistan’ın taarruz helikopteri ihalesi için başka bir aday ülke olan Çin Halk Cumhuriyeti ise Pakistan’a bir miktar Z-10 Taarruz Helikopteri hibe etmişti.

Önerilen İçerik: Jandarma’dan ilave TUSAŞ T129 ATAK siparişi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. ABD açık bir dille devletin lideri Cumhurbaşkanı tarafından tüm kamuoyu ve tv lerde açık bir şekilde uyarılmalıdır.bu yapılmadıkça ABD örtülü bir şekilde Türkiyeye zarar vermeye devam ediyor.Bu ambargo uygulamaları devam ettiği sürece Türkiye’nin farklı ülkelerden buna Rus ve Çin’de dahil silah TEM’in edeceği açık bir şekilde söylenmelidir.Bizimkilerin de bu durumda hala sessiz kalıp sabır göstermeside ülkesini düşünen biri olarak beni çok rahatsız ediyor.Türkiye özellikle güç grubu üretiminde gerekirse parayla lisans satın alıp üretime geçmelidir.Buna tank,gemi ,helikopter ve uçak motoru da dahil.Çevremizde Yunan’ı,Mısır’ı ve PKK yı silahla donatan ABD nin amacı eminimki İran değil.Hatta artık şunuda düşünüyorum,Malatya’da bulunan kürecik üssü aynı zamanda bizede takip ediyor.Yani adamlar hem İran’ı Hemde bizi kontrolde tutuyorlar.Buna müsade edilmemeliydi.Pkk ya operasyonda bellide bu üs haberde sızdırıyor olabilir uçakların kalkmasıyla.Güçlü olmak lazım.Pakistan vaz geçersede haklı.Bizimkiler motorun bize ait olmadan satılamayacağını aslında Fırtına obüsünde de görmüşlerdi.Bunu yaşayacaklarını bile bile hala ticaret yapmaya çalışıyorlar bu yanlış.Güç Grubu mutlaka üretilmeli

    1. Cok güzel yazmisin Mustafa kardes. Duygularima tercüman olmussun. Ben bir adim daha ileri gidip Türkiyenin ve dieger orta güc müslüman ülkelerin Pakistan liderliginde bir nükleer semsiye gelistirmesini siddetle arzuluyorum. Ilk olarak Pakistan Malezya Türkiye Endonezya bir ortak blok kurmali. Bu yüksek telden anlatilmadan yavas yavas hayata gecirilmeli. Ondan sonra Incirligin yanina birde Pakistan Türkiye Malezya Endonezya ortak üssü kurulup ara sira tatbikat yapilmali. Yoksa bizim önümüze en sonunda ABD Rusya Fransa kimse artik bizi cekemeyen nükleer karti getirip koyacak. Bosuna cezasiz katletmedi ruslar askerlerimizi Idlibde nükleerine güvenerek yapti bunu.
      Ilk adim olarak bü yukarda saydigim 4 ülke biz bir sirket kuruyoruz ve ucak gemisi gelistiriyoruz. Deniz alti gelistiriyoruz ve büc kaynagi da nükleer olacak demeli. O zaman isin rengini anlarlar karsitaraftakiler.
      Bu adim 50 sene önce atilmaliydi. Cok geciktik daha fazla gecikmeyelim yoksa teker teker hepimizi Iraka Suriyeye benzetecekler. Niyetleri o. Yaparlar. Neden yapamsinlar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu