Roketsan’dan ‘hava hava füzesi’ sürprizi

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, Roketsan tarafından yerli imkanlarla havadan havaya füze sistemi geliştirildiğini açıkladı. Füze, SUNGUR Füzesi’ne dayanacak.

Konuyla ilgili olarak Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ tarafından yapılan açıklamada, “Zırhlı araçların üzerine yine kendi imkanlarımızla entegre ettiğimiz SUNGUR Hava Savunma Füzeleri’miz, sahada hareketli olarak tehdit gelebilecek noktaya hızlı bir şekilde intikal edip oraya saniyeler içerisinde hava savunma özelliği kazandırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda SUNGUR’u, gelecekte gemi platformlarına da entegre edeceğiz. Hava platformları da şu anda kullanım alanlarından bir tanesi olarak değerlendirilmekte, bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Roketsan tarafından geliştirilecek havadan havaya füze sisteminin ise döner kanatlı hava araçları tarafından kullanılması ve böylelikle bu alandaki dışa bağımlılığının sona ermesi bekleniyor. Halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri; SUNGUR Füzesi’nin muadili olan Stinger füzelerini, ‘havadan havaya füze’ olarak kullanmaktalar.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, azami 8 adede kadar 5 kilometre menzilli Stinger Havadan Hava Füze taşıyabiliyor.

T129-ATAK-STINGER
T129 ATAK’tan Stinger Füze atışı

Bu yıldan itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanan SUNGUR Füzesi üzerinden, deniz platformları için yerli ‘RAM’ sisteminin de geliştirileceği öngörülmekte. Bu öngörünün gerçekleşmesi durumunda SUNGUR; kara (kaideye monteli), hava ve deniz platformları ile TEK-ER (MANPADS) tarafından kullanılabilecek.

SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi

Roketsan tarafından HİSAR ve Stinger projelerinden elde edilen tecrübelerle geliştirilen SUNGUR, hareketli atış yeteneği, gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahiptir. Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlık kullanan 8 kilometre menzilli SUNGUR, üstün özellikleri dolayısıyla dördüncü nesil MANPADS olarak nitelendirilmektedir.

Önerilen İçerik: HİSAR-O+ en uzun menzil ve yüksek irtifadan vurdu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Kullanılan sistemler ne kadar eskimeye başlasada kendi uçak ,gemi ve tankımızı yaparak onlara daha uzun menzilli silah sistemleri tasarlayıp üstünlük kurabiliriz.burada Roketsan,Aselsan ve MKE çok önemli roller üstlenmeli.yapılacak şey onların kullandığı mühimmatların daha uzun menzillilerini geliştirmek.Daha hızlılarını yapmak.Bunu SiHA larda gördük.Bir ABD ihasından bile uzun menzilli mühimmat atan sihalarla ordumuzu donatınca ürettiğimiz MAM füze grupları bir artı güç kattı.Demek ki tank için helikopter için uçak için ve gemi için Hatta askerin kullandığı piyade silahları için bile akıllı ve uzun menzilli mühimmatların yapılması ordumuza üstünlük sağlayacak.Bunlara ağırlık verilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.Çünkü ABD bize 1990 lardan bu yana örtülü ambargo uyguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu