F-22 Raptor Kazasına İlişkin Ayrıntılar Açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait 5’inci nesil savaş uçağı F-22 Raptor, geçtiğimiz yıl ABD’nin Florida Eyaleti’nde eğitim esnasında düşmüş ve uçak kullanılamaz hale gelmişti. Söz konusu kazaya ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı.

F-22 Raptor kazasının soruşturma raporuna ulaşan Air Force Times, kazayla ilgili çarpıcı bilgileri açıkladı. Soruşturma raporuna göre düşen F-22’nin pilotu, o gün 6 F-35, dört F-16C ve üç F-22 ile birlikte büyük çaplı bir tatbikatta “Hornet 1” olarak uçuyordu. Yerel saatle 08:30 sıralarında kalkış yapan Hornet 1’in kokpiti, jet hızlanırken bir uyarı sinyali verdi. Uçak havalanmaya devam ederken herhangi bir başka sorun çıkmadı ve pilot bu yüzden görevine devam etmeye karar verdi.

STM Banner

F-22 Raptor yaklaşık 50 feet yükseldikten sonra uçak sola yatmaya başladı. Pilot bu durumun, sol motordaki art yakıcıdan kaynaklandığı düşünerek gazı azaltma kararı verdi ve jet düzleşti. Tatbikat kapsamında “Hornet 2” olarak uçan başka bir pilot, her iki motorun da iyi durumda göründüğünü bildirdi.

Bu esnada F-22 Raptor, burnu gökyüzüne doğru yaklaşık 45 derece olacak şekilde kendini konumlandırdı ve bu esnada bozulmuş hava verilerini gösteren bir başka uyarı mesajı geldi. Aynı zamanda jet, tekrar sola yatmaya başladı ve uyarı vermeden aşağı indi. Hornet 2’nin kaptanı, jetin neredeyse ters döndüğünü söyledi.

f22

F-22 Raptor’un pilotu bu durumu, “O noktada kontrolden çıktığımı düşündüm ve eject kolunu çekmek zorunda kalacağımdan endişelendim” olarak anlattı.

Pilot bir kez daha uçağı doğrulttu. Pilot, her şeyin normal göründüğünü söyledi ve eğitim faaliyetine devam ettiler. Ancak durum hızla kötüleşti.

Başka bir kokpit uyarısı, pilota uçuşun üçüncü uyarısı olan g-kuvvetlerinin uçağa aşırı derecede baskı yaptığını söyledi. Pilot, yakıtını yakarak ve en uzun piste inerek F-22’yi güvenli bir şekilde indirmeye karar verdi.

Pilot, “10.000 feet irtifayı geçtiğimde, jet tekrar kontrol edilemez eğilimlere sahip olmaya başladı… Fıçı yuvarlanması tipi bir his. Uçağı düz uçuşta tutmak, sağ kolumda sahip olduğum gücün çoğunu aldı ve o noktada artık sola dönemedim.” dedi.

Pilot daha sonra kokpit ekranının, yakındaki bir başka pilotun bildirdiğinden daha yüksek bir irtifa ve hız gösterdiğini fark etti. Jete artık güvenilemeyeceğinden korkan pilot, kendini fırlatmaya karar verdi. Pilot eject kolunu çekerek kendini fırlatırken, uçağın kanopisinin aşağı düşüşünü izledi. Bu esnada Hornet 2 ise F-22’nin spiral olarak aşağı inip yere çarpmasını izliyordu.

F-22-Raptor

Defense News’e göre; Pilot, “Aşağıya baktığımda, ‘Orada bir orman yangını var’ diye düşündüm” dedi. “Sonra anladım ki hayır, aslında uçağımın indiği yer orasıydı. … Açıklığa doğru yönelmeye ve ateş topundan kaçınmaya başladım.”

Düşen pilot, yakındaki bir yolun yaklaşık 100 metre yakınında çalılıklara indi ve otostop çekerek devlete ait bir araçla Eglin Hava Üssü’ne geri döndü. Bu esnada havadaki F-35’ler, kaza bölgesine yönlendirildi. Soruşturma operasyonları amiri olarak çalışan bir yarbay müfettişlere verdiği demeçte, pilotun durumuyla ilgili olarak ‘baldırları ağrıyordu ve elleri kaşınıyordu ancak bunun dışında iyiydi’ ifadelerinde bulundu. 

Kaza 202 Milyon ABD Doları’na Mal Oldu

Kaza; 201.6 milyon dolarlık uçak, her biri 32.000 dolar değerinde iki adet CATM-9 hava eğitim füzesi ve 850.000 dolarlık çevre temizleme maliyeti dahil olmak üzere 202 milyon dolardan fazla hasara mal oldu.

Pilot, kaza anında yorgun, stresli veya sarhoş değildi. Müfettişler, F-22 üreticisi Lockheed Martin ve jet üzerinde çalışan diğer şirketlerle de görüştü, ancak girdileri halka açıklanmadı.

Kazayla ilgili bir yıldan fazla sessiz kaldıktan sonra ABD Hava Kuvvetleri, Ağustos ayında jetin “uçak yıkandıktan sonra yapılan bakım hatası” nedeniyle “uçağa iletilen kontrol girdilerini etkilediği” için düştüğünü söyledi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Silah Satışlarından Sorumlu En Üst Düzey Pentagon Yetkilisi İstifa Etti


  Sarsılmaz
Başa dön tuşu