F-35 Temizliği: Düşük Görünürlüğün Anahtarı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Hava Kuvvetleri, İsrail’e özel modifikasyonlar içeren F-35I “Adir” savaş uçağının temizlenme sürecine ait fotoğraflar paylaştı.

İsrail, motor ve kritik parçalar dahil olmak üzere uçağın bakımını kendi ülke sınırları içerisinde yapmak için ABD’den güvence alan tek ülke konumunda bulunuyor.

STM Banner

F-35I’nın Düşük Görünürlük özelliğini koruması için dış boyasının veya kaplamasının düzenli olarak temizlenmesini gerekiyor. Bu süreç tüm F-35 savaş uçakları için geçerli.

F-35’te düşük radar kesiti sağlamak için birden fazla etmen bir araya geliyor. Uçağın şekli, yani gövdeyi oluşturan kompozit paneller ve parçaların yanı sıra dış tasarımın çizgileri ve konturları, tüm uçağı ve motoru kaplayan radar emici malzeme… Bunların tümü, düşman radar emisyonlarının saptırılmasına veya emilmesine katkıda bulunuyor ve F-35’lerin düşük radar görünürlüğüne katkıda bulunuyor.

Fakat uçuş sırasında F-35’in dış kaplaması, tıpkı diğer uçakların boyası gibi, toz, böcek veya sadece yüzeylerdeki hava sürtünmesi nedeniyle aşınabiliyor. Bu nedenle uçağın dış kaplaması, panelleri, bağlantı yerleri her uçuştan sonra uçağın görünürlüğünü etkileyebilecek herhangi bir hasar veya çizik var mı diye kontrol ediliyor. Amaç, uçak yüzeyine yapışan ve kaplamada aşınmalara dönüşebilecek kum parçacıklarını ve kirleri çıkarmak.

F-35 Temizlik

İsrail Hava Kuvvetleri, bu kapsamda kendi resmi web sitesinde, F-35I ‘Adir’ (‘Mighty One’) olarak adlandırılan özel F-35 savaş uçağının dış yüzeylerinin temizliği hakkında bazı ilginç ayrıntılar yayınladı.

İsrail Hava Kuvvetlerine bağlı F-35I “Adir”’lerden sorumlu olan 116.Filo (Güney Aslanları) Teknisyen Binbaşı Eddie: “Uçağın temiz olduğundan emin olmalısınız çünkü düşük görünürlük çok önemli. Uçaklarımız temiz ve bakımlı olduğunda nihai sonuç buna göre görünür. Bunun dışında, düzgün temizlenmedikleri takdirde sağladıkları görüntünün kalitesini bozabilecek lensler ve kameralar var.”

Çoğu uçak, tipine, boyutuna vb. bağlı olarak belirli aralıklara temizlenir. Örneğin, yine İsrail’e özel modifikasyonlar içeren F-16I “Sufa” ‘nın temizlenmesi daha kolay çünkü nispeten küçük bir uçak.

Binbaşı Eddie: “Dünyada uçaklar için dev çamaşır makinesi kullanan ekipler var. Bizde durum böyle değil. İsrail Hava Kuvvetleri özel bir sabunla manuel olarak temizlik yapıyor.”

F-35 Temizlik

F-35I “Adir”i temizlemek ise hiç kolay değil

Eddie: “Uçağı yaklaşık her üç ayda bir temizliyoruz ve temizleme işlemi her zaman için iki gün sürüyor. Bu görevi ise üç teknisyen, başlarında bir denetmen olması kaydıyla icra ediyor.”

Kaplamanın temizlenmesi gereken en hassas parçalardan biri. Bu nedenle teknisyenler galoş giyiyorlar ve işlem karmaşık olduğu ve maksimum hassasiyet gerektirdiğinden temizlik sırasında çok dikkatli davranıyorlar.

İsrail, Ekim 2010’da ABD ile bir anlaşma imzalayarak Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalıyla F-35’i tedarik eden ilk ülke olmuştu. Toplamda 50 adet F-35 siparişi veren İsrail Hava Kuvvetleri, 22 Haziran 2016’da ilk F-35I Adir’ini teslim aldı. İsrail, 50 adete ek olarak 25 adet F-35 siparişi daha vermeyi planlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii İhracatı: Mart 2021


Kaynak: SavunmaSanayiST, The Aviationist

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Bize f 35 vermiyecekleri başlangıçta belli idi.çünkü bizde böyle bir teknolojinin oluşu ve harp sanayimiz ile güçlenmemiz istail veyunanistana karşı dengeleri değiştirirdi.bizden yaralandılar….

    1. S400 alinmasa idi f35leri kesin alırdık bosunamı 6 uçak bize özel hazırlandı pilotlarımız abdde eğitime gitti o sirada s400 alinmasa idi abd f35leri verecegini simdi bile söylüyor biz nato üyesiyiz rusyaya karşı abdnin avrupanin yaninda yer alalim israil gibi kendi yazılımızı bile abd verecektir çünkü abdnin bize aşıri derecede rusyaya karşı ihtiyacı var saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu