İsveç’ten Gripen’e 3B parça entegrasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveçli havacılık ve savunma sanayi şirketi SAAB, ilk kez harici bir 3 boyutlu baskılı parçayı bir Gripen üzerinde uçurulmasına dair denemeyi başarıyla gerçekleştirdi.

Test uçuşu, 19 Mart Cuma günü SAAB’ın İsveç Linköping kentindeki tesislerinin hava sahasında gerçekleşti. Testlerde kullanılan Gripen savaş uçağı, PA2200 adlı naylon polimer malzeme kullanılarak eklemeli üretim yöntemi ile 3 boyutlu basılmış yedek kapakla donatıldı. Bu çalışma, onarım merkezlerinden uzak operasyonlarda konuşlandırılırken hasar gören savaş uçaklarının hızlı onarımları için kullanılan ve böylelikle hayati bir zaman tasarrufu avantajı sağlayan 3B yazdırılmış yedek parçaların kullanılması yönünde önemli bir adım.

STM Banner

Orijinal kapağın 3 boyutlu bilgisayar modeli olmadığı için parça uçaktan çıkarıldı ve bir tarayıcıya yerleştirildi. Bu süreç, uçak için özel olarak hazırlanmış 3B baskının elde edilmesini sağladı.

Gripen Programı’nda üst düzey bir yetkili olan Stake, yapılan testlerin ardından konuya ilişkin şunları söyledi: “Kapağın uçuş sonrası ilk incelemesi çok olumluydu ve uçuştan sonra hiçbir yapısal değişiklik olmadığı görüldü. Bu yöntem, sahadaki bakım personelinin ayrı ayrı takılan yedek parçalara erişme imkanı elde edeceği ve artık parçalar için acil durum onarımlarına veya diğer arızalı uçaklardan parça sökülmeye gerek kalmayacağı anlamına geliyor. Aynı zamanda konuşlandırma sırasında taşınan yedek malzemelerin sayısını daha da azaltacak. Bu adım, onarımlarda kaybedilen zamanı da büyük ölçüde azaltıyor.”

Bu yeteneğin kullanılabilirlik seviyesine ulaşması için, malzeme standartlarına ilişkin daha fazla test yapılması gerekiyor.

AMEXCI Konsorsiyumu

Bu dönüm noktası niteliğindeki gelişme, SAAB’ın eklemeli üretimi benimsemesindeki en son adımdır. SAAB 2017’de, eklemeli imalat teknolojisini ilerletmek için özel bir amaçla AMEXCI konsorsiyumunu kurdu. SAAB o zamandan beri yeni uygulamalar ve eklemeli üretim yöntemini kullanarak parça ve ekipman üretmenin yollarını bulmak amacıyla AMEXCI uzmanlarıyla birlikte çalışıyor.

SAAB Destek ve Hizmetler Başkanı Ellen Molin, “Uçağın operasyonel etkiye sahip bileşenine dair gerçekleştirilen bu test uçuşu önemli bir adımdır çünkü bir hava aracı, tüm parçaları ile birlikte uçuşa elverişlilik sürecinin zorlu gereksinimlerini her zaman karşılayabilir durumda olmalıdır. Sahadaki operasyonel kullanılabilirliği artırması açısından, eklemeli üretim çığır açan bir gelişmedir.” dedi.

SAAB ekibi için bir sonraki adım; PA2200’e alternatif, aynı zamanda esnek olan ve yüksek irtifalarda soğuğa dayanabilen malzemeleri incelemek olacak gibi duruyor. Ayrıca, baskı ekipmanının dağıtım sürecine alınabilmesi için kapsamlı bir çözüm aranıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna’dan Gripen, F-15 ve F-35 açıklaması


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu