F-35A “beast mode” ile havalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri (USAF)’ne ait F-35A Lightning II tipi savaş uçakları, geçtiğimiz günlerde “beast mode” silah konfigürasyonunda bir dizi uçuş icra etti.

Luke Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan 63’üncü Filo “The Panters” bağlısı F-35A Lightning II tipi 5’inci nesil stealth savaş uçakları, kısa süre önce “beast mode” diye tabir edilen ve Türkçeye “Canavar Mod” olarak tercüme edilebilecek silah konfigürasyonunda bir dizi uçuş icra etti. Bu kapsamda uçaklar, dört adedi dış silah istasyonunda ve iki adedi ise iç silah istasyonunda olmak üzere toplam altı adet GBU-12 Lazer Güdümlü Bomba ile bir adet AIM-9X Havadan Havaya Füze (AAM) silah yükleriyle uçuş gerçekleştirdiler.

STM Banner

F-35A, “Beast Mode” konfigürasyonunda; altı adet Mark serisi genel maksat bombası, iki adet AIM-120 AMRAAM Görüş Ötesi Havadan Havaya Füze ve iki adet AIM-9X Görüş İçi Havadan Havaya Füze ile uçuş icra edebiliyor. Bu modda, dış silah istasyonları da kullanıldığı için uçağın stealth yani düşük radar kesit alanı özelliği oldukça köreliyor.

F-35

F-35A, “Stealth Mode” konfigürasyonunda; iki adet Mark serisi genel maksat bombası ve iki adet AIM-120 AMRAAM Görüş Ötesi Havadan Havaya Füze veya dört adet AIM-120 AMRAAM Görüş Ötesi Havadan Havaya Füze ile uçuş icra edebiliyor. Bu modda, sadece iç silah istasyonları kullanıldığı için uçağın stealth yani düşük radar kesit alanı özelliğinden taviz verilmiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Yalan. Hadi kibarcası ile ” doğru değil” diyelim. Bu biraz da yeni araba reklamlarında motorlarının ne kadar az yakıt tükettiğini anlatan broşürler gibi. Gerçekte tam da öyle olmaz hiç. Harekat yarıçapı ile menzil aynı mıdır ? Tokat Valisi ile vali tokadı aynı mıdır ? O uçan hindi sadece hedefe gidip yükünü
    bırakıp dönerse belki. Hatta çok belki. Kanat altındaki şıngır şıngır küpeler gibi savaş yüküyle git hedefe, üzerinde dolan, belki rakip av önleme ile dalaş, artyakıcı, sayarım daha. Tek çaresi havada yakıt ikmali ki mahzurları Petrol Ofisinden full depo yapmaktan daha fazla. Mantramızı buyurun beraber tekrar edelim : ” Bu uçak bize uymaz, teşekkürler, biz almayalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu