İran Donanması uluslararası sulardaki tankere çıkartma yaptı

Roketsan-ÇAKIR-Banner

İran İslam Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri’ne ait bir hücumbot ve Sea King helikopteri, uluslararası sularda seyretmekte olan Wila adlı tankere çıkartma yaptı.

Uluslararası Deniz Güvenliği İnşası’nın (IMSC) operasyonel kolu Koalisyon Görev Gücü (CTF) Sentinel, Umman Körfezi’nin uluslararası sularında Hürmüz Boğazı yakınında bir tankere binen İran kuvvetlerinin karıştığı bir olayı izledi. Edinilen bilgiye göre; 12 Ağustos tarihinde gerçekleşen olayda, İran Donanması’na ait Sea King helikopteri Wila isimli tankerin üzerine uçtu ve İran askerleri hızla tankere çıkartma yaptı.

Konuyla ilgili olarak ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada, “İran’ın uluslararası sularda bir ticari gemiye silahlı bir şekilde biniş yapmak için askeri güçlerini kullanması, denizcilik özgürlüğünü ve serbest ticaret akışını baltalayan uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil ediyor. İran’ı uluslararası topluma eylemlerinin yasal temelini ifade etmeye çağırıyoruz. İran’ın bu tür pervasız, saldırgan davranışı bölgeyi istikrarsızlaştırıyor ve kurallara dayalı uluslararası düzeni tehdit ediyor.” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan İran Donanması’nın, söz konusu gemiye karşı neden bu tarz bir eylemde bulunduğu henüz açıklanmadı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu