F-35A’nın düşüş sebebi açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF), geçtiğimiz Mayıs ayında düşen Lockheed Martin F-35A Lightning II tipi savaş uçağının kaza raporunu açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF)’ne ait Lockheed Martin F-35A Lightning II tipi savaş uçağı; geçtiğimiz Mayıs ayında, ABD’nin Florida eyaletinde düşmüştü. Olayın ardından F-35A kullanılamaz hale gelmiş, fırlatma koltuğu aracılığıyla uçaktan atlayan pilot ise ağır yaralı olarak kurtulmuştu. ABD Hava Kuvvetleri, Eglin Hava Kuvvetleri Üssü (AFB)’nde konuşlu bulunan 58’inci Savaşçı Filosu’na ait F-35A’ya ilişkin kaza raporunu açıkladı.

STM Banner

Rapora göre söz konusu F-35A, Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’nden rutin eğitim uçuşu için havalandı ve belirlenen faaliyetleri başarıyla tamamladı. Ancak uçağın inişe geçtiği esnada aşırı hız uygulanması ve uçağın kuyruğunu tepkisiz bırakan bir uçuş kontrol sistemi hatasının yaşanması, kazanın ana nedenleri olarak açıklandı. Edinilen bilgiye göre uçak, iniş esnasında 202 kalibre hava hızına (KCAS) sahipti.

ABD Uçak Kazası Araştırma Kurulu (AIB), kazanın yaşanmasına önemli ölçüde katkı sağlayan dört ek faktörü daha tespit etti. Bu faktörler ise şöyle: pilotun kaska monteli ekranındaki yanlış hizalama, pilotun yorgunluk sebebi ile yaşadığı konsantrasyon eksiliği, pilotun uçuş kontrol sistemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması ve pilotun iniş esnasında kullandığı metot.

AIB, kaza esnasında kullanılamaz hale gelen jetin değerini ise 175 milyon 983 bin 949 ABD Doları olarak açıkladı.

F-35A, F-35 projesi kapsamında geliştirilen konvansiyonel kalkış ve iniş (CTOL) konfigürasyonudur. Türkiye’nin sipariş verdiği uçaklar da F-35A konfigürasyonundaydı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu