Türkiye’nin ilk yapay zeka BİGG Jet programı başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin ilk yapay zekâ BİGG programını HAVELSAN başlatıyor. Başvuruları 25 Ekim tarihinde başlayan HAVELSAN AI BIGG JET programına, TUSAŞ ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı kuruluşu olan Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş. (SSTEK) de ana iş ortağı olarak yer alıyor.

TÜBİTAK’ın 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında gerçekleştirilecek ve iki ay sürecek yapay zeka girişimcilik programı kapsamında HAVELSAN ve TUSAŞ’ın inovasyon, Ar-Ge ve yapay zekâ mühendisleri ile Türkiye’nin yapay zekâ mühendisliği bölümüne sahip iki önemli kuruluşu Hacettepe Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinin programa katılan girişimcilere mentorluk desteği verecek.

STM Banner

Onaylanacak projeler sadece TÜBİTAK’tan 200 bin TL hibe desteği almakla kalmayacak ayrıca SSTEK’den de yatırım desteği alarak, savunma sanayii ekosistemine girme fırsatını elde edecek.

Yapay zekâ girişimcilik programı HAVELSAN AI BİGG JET’e; bilgisayarlı görü, otonom sistemler, doğal dil işleme, veri görselleştirme, makine öğrenmesi, sanal asistan, dijital ikiz, simülasyon ve modelleme gibi yapay zekâ teknolojileri alanlarında çalışmaları olan kişiler katılım sağlayabilecek.

HAVELSAN Yıldız İnovasyon Merkezi tarafından düzenlenecek program kapsamında, HAVELSAN, TUSAŞ ve SSTEK bu programda genç girişimcilerin yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek için iş birliği yapacak.

Programa katılım sağlayanlara; persona analizi, ürün yönetimi, iş modeli geliştirme, girişimcilik hukuku, muhasebe, yatırımcı sunumu teknikleri gibi girişimcilerin ihtiyaç duyduğu tüm temel yetkinliklerle, yapay zeka teknolojileri üzerine teknik eğitimler verilecek.

Başvurular https://aijetbigg.havelsan.com.tr/ adresi üzerinden 25 Kasım 2020 tarihine kadar açık olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu