Filipin OPV alımı yapacağını açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipin Sahil Güvenlik (PCG) Komutanlığı, Fransız gemi üreticisi OCEA’dan iki adet daha 84 metrelik açık deniz karakol gemisi (OPV) satın almayı planladığını açıkladı.

Fransa’dan açık deniz karakol gemisi alım duyurusu, Filipin Sahil Güvenlik (PCG) Komutanı Amiral George Ursabia tarafından 03 Mart 2021’de gerçekleştirilen çevrimiçi bir basın brifinginde yapıldı. İlave OPV’lerin satın alınması, PCG’nin 200 deniz mili genişliğindeki Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) deniz güvenliği devriyesi, arama kurtarma ve afet yardımı operasyonlarını genişletmesine olanak tanıyacak.

STM Banner

Şu anda PCG’nin envanterinde bir adet 84 metrelik OPV mevcut. Filipinli devrimci lider Gabriela Silang’e ithafen adlandırılan BRP Gabriela Silang (OPV-8301), 5,6 milyar Filipin Pezosu (108 milyon ABD doları) değerindeki anlaşma kapsamınca 2020’de teslim edilmişti. Mevcut OPV-8301, OCEA’ya ait OPV-270’in tasarımına dayandırılarak üretilmişti.

PCG, 1 büyük OPV’nin ülkenin geniş MEB’i ve karasularında devriye gezmek için yeterli olmadığını, bu nedenle hizmet için ek gemilerin faydalı olacağını ifade etti. Şu anda BRP Gabriela Silang, COVID-19 ile ilgili işlemler için kullanılıyor.

OPV 270 | Ocea SSM

OPV-270

Tamamen alüminyum gövde yapısına sahip olan OPV, 84 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük alüminyum gövdeli gemisi olarak kabul ediliyor. Maksimum 20 deniz mili hıza ve 30 ila 45 gün arasında bir denizde çalışma kapasitesine sahiptir.

Gemi ayrıca; daha düşük yakıt tüketimi ve bakım maliyeti sağlayan hibrit bir dizel-elektrik tahrik sistemine, hafif veya orta ölçekli bir helikopter için helikopter güvertesi ve hangarına ve iki adet RHIB’ye sahip.

Asia Pacific Defense Journal’a göre; Fransız gemilerinin yanı sıra PCG’nin, Mitsubishi Shipbuilding tarafından Japonya Sahil Güvenlik Kunigami sınıfı 94 metrelik OPV’nin tasarımı temel alınarak inşa edilen ve Japonya’da yapım aşaması devam etmekte olan iki tane daha açık deniz devriye gemisi var.

Önerilen İçerik: Deniz Kuvvetleri niçin Karakol Gemisi alıyor?


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu