Helikopter Yarışması Zoru Seven Genç Mühendisleri Bekliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

TEKNOFEST 2021 kapsamında icra edilecek Helikopter Tasarım Yarışması, zoru seven genç mühendisleri bekliyor. TUSAŞ yürütücülüğünde gerçekleştirilecek yarışmada, birbirinden değerli ödüller bulunuyor.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında ülkemizin önemli savunma sanayi firmalarından TUSAŞ yürütücülüğünde gerçekleştirilen Helikopter Tasarım Yarışmasında yüksek motivasyonlu genç mühendisler, zorlu koşullara meydan okuyacak helikopter tasarımları ile yarışacaklar. Hâlihazırda bulunan hava araçları ile kıyaslandığında performans özellikleri, satın alınabilirlik ve işletilebilirlik açısından daha rekabetçi olabilecek hafif sınıf bir helikopterin kavramsal tasarımının ortaya konulacağı yarışmanın Son Başvuru Tarihi ise 15 Mart.

STM Banner

Genç mühendislere ulaşmayı amaçlayan, tasarım probleminin başarılması için potansiyel mühendislik yeteneklerinin yansıtılmasını teşvik eden Helikopter Tasarım Yarışmasına üniversite ve üzeri öğrenciler veya mezunlar kendi aralarında oluşturacakları takımlar halinde veya bireysel olarak başvuru yapabilirler.

Bir Yarışmadan Çok Daha Ötesi

Gençlerin kendi tasarımı tasarımlarını oluşturmaları ile birlikte; ileride bilim, teknoloji ve mühendislik odaklı kariyer seçimlerinde büyük bir motivasyon kaynağı oluyor.

Tasarım alanında çalışan gençler, disiplinler arası düşünerek ve karmaşık planlamalar yaparak helikopter tasarımı üretim ve entegrasyonunu başarıyor. Ayrıca, başarıyla tasarım gerçekleştiren diğer takımların tecrübelerinden de faydalanan öğrenciler farklı tasarım örneklerini inceleyerek çok önemli tecrübelerde kazandırıyor. Bu yarışmaya katılan gençler tasarımlarını yaparken aynı zamanda;

  • Sistemle ilgili genel teknik ister gereksinimlerin belirleme,
  • Detaylı tasarım aşamasına geçmeden önce genel helikopter tasarım gereksinimlerinin alt sistem ve bileşen seviyesinde detaylı gereksinimlere dönüştürme,
  • Tasarım aşamalarında ihtiyaç duyulacak iş paketlerinin oluşturma,
  • Ekip çalışması ile çalışmalarını koordine ve optimize etme,
  • Tasarımın ürünleşmesine yönelik üretim faaliyetlerini ve süreçlerini de yerine getirme,
  • Ortaya çıkan ürünün doğrulama ve geçerliliğinin sağlama,
  • Sürecin en başından sonuna kadar tüm süreçlerin Proje Yönetimi prensiplerine uygun olarak yönetilmesi gibi kazanımlar da yakalayacaktır.

Teknofest_Helikopter

Gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin arttırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için bu yıl ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 7 Milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlanıyor. TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlar ise  5 Milyon TL’nin üzerinde ödülün sahibi olacak.

Helikopter Tasarım Yarışması tasarım probleminin başarılması için potansiyel mühendislik yeteneklerinin yansıtılmasını teşvik etmeyi amaçlanıyor. Yarışmada katılımcıların market ve endüstri gerçekleri açsısından uygulanabilir bir kavramsal tasarım oluşturmaları hedefleniyor. Katılımcıların tasarım çalışmaları, gelecek teknolojisi öngörülerine dayandırılan tasarımlardan ziyade üretilebilirlik hedefi ile hafif sınıf bir helikopter için odaklanması bekleniyor. Bu çerçevede, katılımcılar tarafından uygulanan mühendislik değerlendirme ve karar verme yöntemleri, raporlara yansıtılan tasarım çözümleri, tanımlanmış tasarım ve performans gereksinimlerinin yerine getirilmesi seviyesi açısından değerlendirilmeye alınacak.

Yarışmaya Özel Ödüller

Yarışmada katılımcıların “Ön Tasarım Raporu” ve “Final Tasarım Raporu” aşamalarını başarıyla tamamlaması bekleniyor. Yarışmada birincinin 30.000 TL, ikincinin 20.000 TL ve üçüncünün 10.000 TL ödüllerinin verileceği yarışma 21 -26 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin de olduğu 71 paydaş kurum ile birlikte düzenleniyor. 21-26 Eylül tarihleri arasında yeniden İstanbul’da gerçekleşecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin bir parçası olmak ve başvurularınızı gerçekleştirmek için https://teknofest.org/yarismalar.html adresini ziyaret etmeniz yeterli olacak.

Önerilen İçerik: TUSAŞ T129 ATAK’ta ‘30.000’ saat geride bırakıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu