İlk KF-X prototipinin montajı tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Korea Aerospace Industries (KAI) tarafından geliştirilen ülkenin ilk yerli savaş uçağı KF-X’in ilk prototipinin montaj faaliyetleri, geçtiğimiz saatlerde tamamlandı.

Geçtiğimiz aylarda Korea Aerospace Industries (KAI) tarafından yapılan açıklamaya göre; Güney Kore’nin Nisan ayında tanıtılması beklenen ülkenin ilk yerli savaş uçağı KF-X ‘in prototipinin, Sacheon’daki KAI tesisinde gerçekleşen montaj çalışmalarının son aşamada olduğu belirtilmişti.

STM Banner

Bugün, yani 12 Mart 2021 tarihi itibari ile ise KF-X savaş uçağının ilk prototip imalatının tamamlandığı belirtildi. Basına yansıyan görüntülerde, uçağın Nisan ayında yapılması planlanan tanıtıma (Roll-Out) yetişeceği görülüyor.

Daha önce de Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) tarafından yapılan açıklamada, yer ve uçuş testlerinden sonra geliştirmenin tamamlanması için 2026 yılı işaret edilmişti. Yetkililer tarafından 40 adet savaş uçağının, 2028 yılına kadar Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesinin hedeflendiği açıklanmıştı. Edinilen bilgiye göre; 2032 yılına kadar, toplam 120 adet uçağın teslim edilmesi planlanıyor.

Quantum3D, HAVELSAN, KAI, KFX, Quantum3D MANTIS
KAI-KF-X

KF-X Projesi

KF-X, 4.5 nesil savaş uçağı olarak sınıflandırılmaktadır. Ancak yetkililerin ifadelerine göre platform, ilerleyen etapta gelişmiş beşinci nesil bir uçağa dönüştürülecek şekilde tasarlanmıştır. Savaş uçağı, maksimum 7700 kilogram yük kapasitesine ve mühimmatlar, yakıt podları ile sensörler için 10 bölmeye sahiptir.

Yaklaşık değeri 8,8 trilyon won (7,3 milyar $) olan KF-X projesi kapsamında geliştirilecek uçak, Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (ROKAF)’nin eskiyen F-4 ve F-5 jet filosunun yerini alacak. Bu uçak, FA-50’nin ardından geliştirilen ikinci Kore yapımı savaş uçağı olacaktır.

Önerilen İçerik: LIG Nex1’dan KF-X’e seyir füzesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu