Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 25.11.2020 tarihinde Manila’nın güneyindeki Cavite Deniz Üssü’nde düzenlenen tören ile ScanEagle 2 tipi Taktik İHA’larını teslim aldı.

Amerika Birleşik Devletleri, bir süredir Filipinler’e askeri yardımda bulunuyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, ABD tarafından Filipin Ordusu’na yönelik GBU-49 Enhanced Paveway II Lazer Güdümlü Bomba (LGB) ile TOW-2A Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) teslimatı gerçekleştirilmişti. Son olarak ise yine ABD tarafından Filipin Ordusu’na, ScanEagle 2 tipi Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) hibe edildi.

STM Banner

İHA’ların teslimatı sebebi ile 25.11.2020 tarihinde Manila’nın güneyindeki Cavite Deniz Üssü’nde bir tören düzenlendi. Düzenlenen tören ile 8 adet ScanEagle 2 İHA, Filipin Donanması’na hibe edildi. Edinilen bilgiye göre; 8 adet ScanEagle 2 tipi İHA’nın yaklaşık toplam değeri, 14.79 milyon ABD Doları.

Filipin Donanması, söz konusu İHA’lar ile özellikle Güney Çin Denizi’ndeki Filipin Münhasır Ekonomik Bölgesi gibi sıcak sahalarda; istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) faaliyetleri icra edecek.

Boeing Insitu tarafından geliştirilen ScanEagle 2; 18 saat havada kalış süresine, 19.500ft servis irtifasına, 50-60 knot seyir hızına, 1.71 metre uzunluğa, 3.11 metre kanat açıklığına, 26.5 kilogram azami kalkış ağırlığına ve 5 kilogram faydalı yük kapasitesine sahiptir.

Önerilen İçerik: Filipinler’e Lazer Güdümlü Bomba ve TOW hibesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu