Filipinler’e Lazer Güdümlü Bomba ve TOW hibesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler, ABD tarafından hibe edilen GBU-49 Enhanced Paveway II Lazer Güdümlü Bomba (LGB) ile TOW-2A Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) sistemlerini teslim aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filipin Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen 18 milyon ABD Doları değerinde savunma ürünü hibesinde bulundu. Mark-82 Genel Maksat Bomba’larını güdümlü hale getiren Paveway II Lazer Güdüm Kiti ile TOW-2A Anti-Tank Güdümlü Füze sistemlerinden oluşan ürünlerin teslimatı için Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro L.Locsin, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien ve diğer yetkililerin katılımı ile tören düzenlendi.

STM Banner


Filipinler Dışişleri Bakanlığı, konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu: “Tören esnasında üst düzey yetkililer, ortak tarihi değerler ve dostluk üzerine kurulan Filipin-Birleşik Devletler ittifakına kendi Hükümetlerinin bağlılığını yenilediler.
Asya Pasifik bölgesindeki siyasi ve güvenlik ortamı göz önüne alındığında, iki ülke arasında zaten güçlü olan savunma ve güvenlik işbirliğini güçlendirmenin yollarını tartıştılar.”

Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen Paveway II; Mark 82 Genel Maksat Bombası’nın, bir lazer güdüm kiti ile teçhiz edilmesiyle oluşmuştur. Benzer lazer güdüm kiti, Türkiye’de de yine ASELSAN tarafından geliştirilmiş ve Türk Hava Kuvvetleri’nin kullanımına sunulmuştur.

anti-tank güdümlü füze, atgm, mclos, saclos, tanksavar füze,
TSK’ya ait TOW-2A Füzeleri, atışa hazırlanıyor

BGM-71 TOW

İlk olarak 1970 yılında üretilmeye başlanmış olan Amerika Birleşik Devletleri menşeili BGM-71 TOW füzesi, günümüze ulaşıncaya kadar oldukça önemli modernizasyonlar geçirmiş ve en tehlikeli anti-tank füzelerinin arasında 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Bu versiyonlar BGM-71E TOW2A, BGM71-E TOW2B ve BGM71-E TOW2E’dir. Ortalama 3.75 kilometre menzile sahip TOW konfigürasyonları; 2A modelinde ERA+1000mm’ye kadar, 2B modelinde 700mm’ye kadar ve 2E modelinde ERA+1200mm’ye kadar zırh delebilmektedir. BGM71-E TOW2B modeli, FGM-148 Javelin füzesi gibi tank ve zırhlı araçları tavan bölümünden vurabilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, TOW2A ATGM’ye sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu