Filipinler, ABD İle İmzalanan Ziyaretçi Kuvvetler Anlaşması’nı Feshetmekten Vazgeçti

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Amerikan askerlerinin ülkede bulunmasını ve eğitim yapmasını sağlayan Ziyaretçi Kuvvetler Anlaşması’nı (VFA) feshetme kararından vazgeçti.

Karar, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Asya ziyareti kapsamında Filipinler’e gerçekleştirdiği sırasında alındı. Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana ve Austin ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Duterte, Şubat 2020’de aldığı fesih kararından vazgeçtiklerini duyurdu.

STM Banner

Böylece iki ülkenin orduları arasındaki tatbikatlar devam edecek. Duterte, Şubat 2020’de tek taraflı olarak VFA’yı feshettiklerini açıklamıştı ancak fesih kararı hayata geçmemişti. Geçtiğimiz aylarda bu karar 6 aylık bir süreyle ikinci kez ertelenmişti.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, eski Emniyet Genel Müdürü senatör Ronald de la Rosa’nın ABD’ye giriş vizesinin iptal edilmesinin ardından, 24 Ocak 2020’de yaptığı açıklamada, “Sizi uyarıyorum. Eğer bu hatayı düzeltmezseniz, Ziyaretçi Kuvvetler Anlaşması’nı lağvederim.” ifadelerini kullanmıştı.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin
Filipinler Devlet Başkanı Duterte ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin

Uzmanlara göre Duterte bir yandan Çin ile ilişkileri geliştirmeye çalışırken diğer yandan ABD’den tavizler koparmaya çalışıyor.

Filipinler ve Güney Çin Denizi

Duterte’nin Sözcüsü Harry Roque tarafından karara dair yapılan açıklamada ABD’nin pozisyonunu açıkça belirtmesinin ardından fesih kararından vazgeçildiği vurgulandı. Yapılan açıklamada Filipinler’in “diğer ülkelerle partnerlik ilişkisini sürdüreceği” de kaydedildi. Washington, Manila’yı Güney Çin Denizi’nde Çin ile mücadele için hayati görüyor. Coğrafi açıdan Filipinler’in konumu Güney Çin Denizi’ndeki mücadele için gerçekten hayati öneme sahip.

Filipinler’in etrafında 7.600’e yakın küçük adacıklar var ve bu adacıklar Güney Çin Denizi’ni kuşatıyor. Analistlere göre Filipinler’in Çin’le yakınlaşması ABD için felaket derecesinde sonuçlara neden olabilir. ABD’nin mevcut planlarının hayata geçirilebilmesi için ülke oldukça kritik. Uzmanlara göre Filipinler’in kaybedilmesi demek Güney Çin Denizi’ndeki mücadelenin kaybedilmesi demek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Filipinler ve Çin Arasındaki “Balıkçı Teknesi” Gerginliği Büyüyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Bloomberg

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu