İtalyan Donanması’na Ait F-35B İlk Kez Uçak Gemisine Konuşlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan Donanmasının (Marina Militare) ilk F-35B Lightning II Kısa Kalkış – Dikey İniş (STOVL) savaş uçağı ITS Cavour uçak gemisinde konuşlandı.

Geçtiğimiz aylarda İtalyan uçak gemisi Cavour’da F-35B’lerin konuşlanması öncesinde “Operasyonlara Hazır” (RFO) sertifikası alınması için ABD’ye ait F-35B savaş uçaklarıyla pek çok test icra edilmişti. İtalya bu sayede ABD ve İngiltere’den sonra uçak gemisinde F-35B kullanmaya başlayan 3. ülke olma yolunda bir adım daha kat etti.

STM Banner

İtalya Deniz Kuvvetleri Komutanı Giuseppe Cavo Dragone: “Bugün, İtalyan Donanması’nın ilk F-35’inin Cavour uçak gemisine inişine tanık oluyoruz. Bu, savunma ve İtalya’ya en yeni nesil uçaklarla donatılmış bir uçak gemisi yeteneği sağlama stratejik hedefine doğru büyük bir adım. Bizi dünyadaki birkaç ülkenin seçkinleri arasına sokan ve böylece İtalya’nın seviyesini ve uluslararası ağırlığını artıran bir kabiliyet.”

İtalyan Donanması/F-35B
İtalyan Donanması/F-35B

F-35B’lerin kullanılmaya başlaması İtalyan Donanması için son derece önemli bir adım. İtalyan Donanması daha önceleri uçak gemilerinde AV-8B Plus Harrier savaş uçakları kullanıyordu.

Fakat F-35B’lerin Cavour’da kullanılması için hala biraz daha zamana ihtiyaç var. İtalyan Donanması 2024’e kadar öncül operasyonel kapasite (IOC) sertifikası almayı ve daha sonrasında ise son F-35B’nin de İtalyan Donanmasına teslim edilmesiyle nihai operasyonel kapasite (FOC) sertifikası almayı umuyor.

İtalyan pilotlar ilk F-35B’nin güverteye konuşlanması sayesinde çok yakın bir zaman içerisinde “Bravo Kapasitesini” kazanmayı amaçlıyor. Bu kapasitenin kazanılması için pilotlar bir dizi eğitimden geçecekler. Pilotlar basitçe iniş-kalkış eğitimleri alacaklar. Bu sayede uçak gemisi kalifikasyonu (CQ) da alacaklar.

Geçtiğimiz aylarda Atlantik Okyanusu açıklarında iki adet Amerikan F-35B savaş uçağıyla icra edilen deniz testlerinde tüm planlı testler başarıyla tamamlanmıştı. Testler sırasında tüm hava ve deniz koşullarında 50’den fazla uçuş görevi, yaklaşık 120 kadar dikey iniş-kalkış ve ski-jump yardımıyla kalkış icra edildi.

İtalyan Donanması/ITS Cavour Uçak Gemisi
İtalyan Donanması/ITS Cavour Uçak Gemisi Kaynak: https://twitter.com/FedericoIacop/status/1421044406233227264

ÖNERİLEN İÇERİK: İtalyan F-35’leri SEAD ve DEAD eğitimi gerçekleştirdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, İtalyan Donanması

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu