Filipinler ilk S-70i Black Hawk helikopterlerini teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipin Hava Kuvvetler (PAF); PZL Mielec şirketi tarafından üretilen ilk parti S-70i Black Hawk Genel Maksat Helikopterlerini, geçtiğimiz saatlerde teslim aldı.

Filipinler Milli Savunma Bakanlığı ile Sikorsky-PZL Mielec arasında 2018 yılında imzalanan 241.4 milyon ABD Dolarlık sözleşmeye binaen Filipin Hava Kuvvetleri, ilk 5 adet S-70i Black Hawk Genel Maksat Helikopteri’ni teslim aldı. Edinilen bilgiye göre helikopterler, Antonov Airlines’a ait An-124 Ruslan Ağır Nakliye Uçağı ile Polonya’dan Filipinler’e getirildiler.

STM Banner

Filipinler’e teslim edilen S-70i Black Hawk helikopterleri, Sikorsky’nin yan kuruluşu olan Polonyalı PZL Mielec şirketi tarafından üretildi. Şirket tarafından 2020 yılı içerisinde teslim edilecek altıncı S-70i helikopteri ise ticari kargo gemisi ile Filipinler’e doğru yola çıktı. PAF, toplamda 16 adet S-70i siparişi vermişti. Kalan 10 helikopter ise 2021 yılı içerisinde teslim edilecek.

S-70i Black Hawk’ın, halen PAF tarafından kullanılmakta olan Bell UH-1D/H Huey helikopterlerinin yerini alması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu