Başkan DEMİR, HİSAR ve SİPER projelerindeki son duruma değindi

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, SavunmaSanayiST’nin gündeme dair sorularını yanıtladı. 

Başkan DEMİR, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yürütülen HİSAR-A, HİSAR-O ve SİPER Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) projelerine değindi.

STM Banner

SavunmaSanayiST: Türk savunma sanayii şirketleri, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde Katmanlı Hava Savunma Şemsiyesi’ni oluşturacak sistemlerin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyorlar. Kısa süre önce HİSAR-A ve HİSAR-O projelerinde de birtakım değişikliklerin gerçekleştirildi açıklanmıştı. Konu kamuoyu nezdinde biraz daha netleştirmek adına hava savunma alanındaki gerek uluslararası gerekse ulusal projelerdeki son durumu özetleyebilir misiniz?

Prof. Dr. İsmail DEMİR: HİSAR-A ve HİSAR-O’ya “plus” diyerek, kabiliyetlerini biraz daha arttırma yoluna gittik. Çünkü; HİSAR-A seviyesinde daha doğrusu daha önce tanımlanan HİSAR-A seviyesinde bir korunmanın, bugünkü harekat ortamında çok etkili olmayacağını düşündüğümüz için ona biraz daha kabiliyet kazandırdık. HİSAR-O da benzeri şekilde biraz daha üst kabiliyete yükseltildi. SİPER sisteminin tasarım gereksinimleriyle ilgili çalışmalar devam ediyor, tasarım ortaya çıkıyor.

Tabi HİSAR-A ve HİSAR-O’da elde edilen tecrübeler de oraya aktarılarak sistemin inşası devam edecek. Şu anda bu üç proje elimizde ki dediğim gibi HİSAR-A+ ve HİSAR-O+, seri üretime çok yaklaştılar. Ama SİPER’in de hızlıca geliştirilmesi için ASELSAN, SAGE ve Roketsan, çok yakın bir iş birliği içinde çalışıyorlar. Bunun süresini mümkün olduğunca kısa vermeye çalışmıştık zaten yani 2022’ler gibi düşünüyorduk. Son bu pandemi ve ambargodan dolayı belki birkaç ay gecikmemiz olabilir. Onu da telafi etmek için çalışıyoruz.

Konsorsiyum şeklinde çalışmakla ilgili de fazla bir kültür geliştirmedik. Üç veya daha fazla şirketi bir arada yönetmek ve iş paylaşımı yapmakla ilgili de biraz gayret gerekiyor. Bu sistem de öğreniliyor. Bundan sonraki projelerde daha çoklu ve konsorsiyum kültürüne alışmış olacağız bu sayede.

Katmanlı Hava Savunma Ağı, Balistik Füze Savunma Sistemi, Füze Savunma Sistemi, Hava Savunma Sistemi, Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi, Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi,
HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi

SavunmaSanayiST: Efendim, HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ için 2022 yılında envanter hedefi koyabilir miyiz?

Prof. Dr. İsmail DEMİR: Tabi ki HİSAR’lar için problem yok. Hatta HİSAR-A+’ı verdik vereceğiz. Bir ambargo gibi ufak bir şeye takıldı ama onu da geliştiriyoruz. HİSAR-O+ da çok uzun değil, 2022’de rahatlıkla verebiliriz. SİPER’i biraz zorlamaya çalışıyoruz, o da hemen akabinde gelsin diye. Sürelerle ilgili tabi testler başladıktan sonra biraz daha önümüzü görebiliriz. Mesela HİSAR-A+ için önümüz açık, testler başarıldı, seri üretim için çok sayıda bazı alt bileşenler lazım. Onlarla ilgili küçük bir alt bileşende rakam olarak biraz sıkıntımız var ama orada da üretim başladıktan sonra sıkıntı giderilirse, hızla yolumuza devam dedi.

Söyleşinin devamına, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu