Rus Su-27’si Karadeniz’de ABD’nin Reaper SİHA’sına çarptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’ya ait Su-27 savaş uçağı, ABD’ye ait MQ-9 Repaer Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’na çarptı. MQ-9, Karadeniz’e düştü.

Bugün sabah saatlerinde Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir Su-27 savaş uçağı, ABD’ye ait MQ-9 Reaper SİHA’nın kuyruğunda bulunan motor pervanesine çarptı. Karadeniz’de yaşanan olayın ardından ABD, motoru devre dışı kalan MQ-9 Reaper’ı Karadeniz’de uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ABD Avrupa Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Çarpışmadan önce birkaç kez Su-27’ler, MQ-9’un önünde pervasız, çevreye zarar veren ve profesyonel olmayan bir şekilde uçmuştur. Bu olay güvensiz ve profesyonelce olmamasının yanı sıra yetkinlik eksikliğini göstermektedir.” ifadelerine yer verildi.

Karadeniz’e düşen MQ-9 Reaper SİHA’nın enkazının akıbeti ise bilinmiyor. SİHA’nın enkazı, ABD ve Rus donanmalarını karşı karşıya getirebilir. Öte yandan Rusya, hava hava füzesi veyahut top mühimmatı kullanmadan bir SİHA’yı düşürmenin yolunu bulmuş gibi gözüküyor…

mq9-reaper-weaponized
Reaper İHA

MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper İnsansız Hava Araçları, ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilmiştir. Söz konusu sistem; azami olarak 50.000ft irtifada görev yapabilmekte ve 27 saat havada kalabilmektedir. 7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebilmektedir.

MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabilmektedir.

İLGİLİ İÇERİK: Mali’de milyonlarca dolarlık Reaper İHA düştü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu