FNSS ZAHA’nın teslimatlarına başlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

FNSS ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı’nın ilk teslimatı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Araçlar, TCG ANADOLU’da kullanılacak.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın (DzKK) amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen proje kapsamında geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)‘nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Piyada Tugayı’na teslimatlarına başlandı.

STM Banner

FNSS’nin, 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edilecek  ZAHA, benzerlerine göre daha yüksek balistik ve mayın korumasına sahip olup, günümüzün en gelişmiş görev donanımları ile donatıldı.

ZAHA projesinde, araç içi ve diğer araçlar ile haberleşme, LHD sınıfı TCG Anadolu gemisi ile iletişim sistemleri gibi alt sistem tedarikleri için yerli ve milli imkânlar kullanılmış olup, proje kapsamında pek çok alt sistemin yerlileştirilmesi yapıldı.

ZAHA;

  • Araç içerisinde taşınacak personel sayısı,
  • Balistik ve mayın koruma seviyeleri
  • Uzaktan komutalı silah sistemi ve
  • Karada ve suda sağlanacak performans kriterleri alanlarında, benzerlerine üstünlük sağlıyor.

Proje kapsamında yine FNSS tarafından ZAHA’ya özel olarak tasarlanan ve üretilen ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK), yerli ve milli silah sistemlerinin arasında yerini alıyor. Adını büyük Türk denizcisi, Çaka Bey’den alan “ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule” deniz piyadeleri emrine girecek olan ZAHA’nın vurucu gücü olacak.

ZAHA

Silahlı Kuvvetlerin sahip olacağı en hızlı amfibi araç olan ZAHA, kara ve deniz gereksinimleri dengelenerek, görev tanımı gereği hem bir askeri kara aracının hem de bir askeri deniz aracının sahip olması gereken tüm özellik ve kabiliyetleri üzerinde barındıracak.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan, hem deniz hem de kara için tasarlanmış ilk ve tek personel taşıyıcı araç olan, aynı zamanda alabora olma durumunda kendini düzeltme ve zorlu deniz şartlarında operasyon kabiliyetlerine sahip ilk ve tek yerli amfibi araç olan ZAHA ile Türk savunma sanayii, önemli atılımlara imza atmaya devam ediyor.

İLGİLİ İÇERİK: ABD’den Yunanistan’a AAVP-7A1 Amfibi Hücum Aracı satışı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu