SSB ANKA-3, HÜRJET ve MMU’nun İlk Uçuş Tarihlerini Açıkladı!

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında savunma sanayii projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında savunma sanayii projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (MMU), ANKA-3 ve HÜRJET’in ilk uçuş tarihlerini açıkladı. 

STM Banner

“MMU 2025’te Uçacak”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak’ın ilk uçuşu hakkında yaptığı açıklamada, “MMU için ilk uçuşta iddialı tarihler konuşuluyor. Uçuşun kuralları kanla yazılmıştır. Her birinden bir ders gelir. Temkinli taraftayım. 2025’te ilk uçuş. Çok öncesi de olursa hiç şaşırmayın. Kesinlikle maliyet olarak F35’ten çok daha düşük maliyetli olacak. Filoya teslimat 2030 yılında gerçekleşir.” ifadelerini kullandı.

“ANKA-3 ve HÜRJET 40 Gün İçinde Uçar”

ANKA-3 ve HÜRJET’in de ilk uçuşu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İsmail Demir, “ANKA 3 sürprizimiz. Jet motorlu SİHA’mız, çok yakında havada göreceksiniz. HÜRJET ile birlikte büyük ihtimalle uçar. Yani 40 gün içinde uçar.” ifadelerini kullandı.

ANKA-3 Muharip İnsansız Savaş Uçağı (MİUS)

ANKA-3
ANKA-3

TUSAŞ’ın İnsansız Savaş Uçağı, yaklaşık 6.5 tonluk bir azami kalkış ağırlığına, 1.2 tonluk faydalı yük ağırlığına sahip olacak. 2023’ün ikinci çeyreği içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi beklenen insansız savaş uçağı, ANKA’dan elde edilen tecrübeler ışığında geliştirildi. ANKA-3, iç silah istasyonlarına da sahip olacak. Uçak kanat formundaki ANKA-3’ün, dikey stabilizeleri olmaması ve iç silah istasyonlarına sahip olması hasebiyle çok düşük radar kesit alanına sahip olacağı değerlendiriliyor. ANKA-3, 40.000ft irtifada standart faydalı yüküyle 10 saat havada kalış süresine sahip ANKA-3, 250 kts seyir hızına sahip.

ANKA-3, ağırlıklı olarak hava-yer görevleri için geliştiriliyor. Bu doğrultuda, derin taarruz (deep-strike) ve düşman hava savunmasının imhası/bastırılması (DEAD/SEAD) misyonları uçağın ana taarruz kabiliyetlerinden olacak.

İLGİLİ İÇERİK: ABD’li bakandan Türkiye’ye yönelik F-16 Blok 70 desteği


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu