Fransa’dan ilave E-2D Havadan Erken Uyarı Uçağı tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa Savunma Bakanlığı ve ABD merkezli savunma şirketi Northrop Grumman arasında, üç adet E-2D Hawkeye Havadan Erken Uyarı Uçağı tedariki için 99 milyon dolarlık sözleşme imzalandı.

ABD merkezli savunma şirketi Northrop Grumman, Fransa tarafından sipariş edilen üç adet E-2D Advanced Hawkeye Havadan Erken Uyarı Uçağı (AEW) için 99 milyon dolarlık sözleşme aldı.

STM Banner

Sözleşme, Fransa hükümeti için üç adet E-2D Advanced Hawkeye uçağının üretimini, teslimatını ve bunları destekleyecek uzun vadeli ürünlerin tedarik edilmesini ve ilgili hizmetlerin sağlanmasını kapsamaktadır. Anlaşma kapsamındaki çalışmaların ise Nisan 2027’de tamamlanması planlanıyor.

Northrop Grumman, E-2D Advanced Hawkeye’nin Fransa Donanması’na muharebe komuta ve kontrolü konusunda yenilikler getireceğini belirtiyor.

E-2D Advanced Hawkeye, Fransa’nın savunma kabiliyetini artıran oldukça sofistike hava radarlarına ve sistemlerine sahiptir.

E-2D Hawkeye; sekiz bıçaklı birer pervane ile donatılan turboprop motorlara sahiptir. Bu motorlar, bir jet kadar hız sağlamasa da E-2D için daha iyi yakıt tasarrufu sağlar ve bu özelliği sayesinde de uçaklar görevlerini tamamlayacak kadar uzun süre havada kalabilirler.

ÖNERİLEN İÇERİK: TÜBİTAK-BİLGEM’den düşük RKA hedefler için GÖZCÜ radarı


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu