Japon Global Hawk’ından ilk uçuş

Roketsan-ATMACA-Banner

Northrop Grumman; Japonya için üretilen bir RQ-4B Global Hawk İnsansız Hava Aracı’nın, 15 Nisan 2021’de kalkış yaparak ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Northrop Grumman Başkan Yardımcısı Jane Bishop; silahsız RQ-4B Global Hawk’ın, Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nin sınırları koruma, tehditleri izleme ve ihtiyaç anında insani yardım sağlama misyonlarını desteklemek amaçlı istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) desteği sağlayacağını aktardı.

STM Banner

RQ-4 Global Hawk; 39 metreden fazla kanat açıklığına, azami 16 ton kalkış ağırlığına, 20.000 kilometrenin üzerinde bir menzile ve 34 saatten fazla havada kalabilme kapasitesine sahiptir. Bu da geniş hedef alanlarının sürekli olarak taranmasını sağlar.

Global Hawk, günün her saatinde neredeyse gerçek zamanlı veri sağlayan yüksek irtifa – uzun dayanım (HALE) sınıfı insansız hava aracıdır. Envantere girdikten sonra kara tabanlı komuta ve kontrol birimleri de dahil olmak üzere diğer Japon istihbarat unsurlarıyla bütünleşecek ve bu sayede, Japonya’nın oldukça etkin bir ulusal güvenlik pozisyonuna sahip olması yolunda bölgesel tehditleri izlemek ve caydırmak için çözümler sunacaktır.

RQ-4B Global Hawk
Global Hawk

Global Hawk da dahil olmak üzere Northrop Grumman’ın otonom HALE sistemleri ailesi, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler ve savunma kuruluşları için ISR görevlerinin  kritik bir bileşeni konumundadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: TÜBİTAK-BİLGEM’den düşük RKA hedefler için GÖZCÜ radarı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu