TÜBİTAK-BİLGEM’den düşük RKA hedefler için GÖZCÜ radarı

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK-BİLGEM, Düşük Radar Kesit Alanı (RKA)’na sahip hava araçlarının tespiti için GÖZCÜ adında bir radar geliştiriyor. GÖZCÜ Radarı, X-Bant frekansında çalışacak.

Konuyla ilgili olarak TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada, “Düşük Radar Kesit Alanlı hava hedeflerinin tespiti için bir X-Bant FMCW radar sistemi olan GÖZCÜ geliştirilmektedir. Radar sisteminin alıcı/verici anten ve şasi mekanik üretimleri tamamlanmıştır. Anten, pedestal, sayısal donanım ve RF donanım entegrasyonları gerçekleştirilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

TÜBİTAK-BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) tarafından geliştirilen GÖZCÜ Radarı ile düşük radar kesit alanına sahip olmaları sebebi ile klasik radar sistemleri tarafından tespitleri güç olan hava platformlarının tespit edilmesi amaçlanıyor. GÖZCÜ Radarı’na ilaveten Türk savunma sanayii sektörü tarafından, son dönemde yaygınlaşan düşük RKA’lı hava hedeflerinin tespiti için pasif radar sistemleri de geliştirilmekte.

Düşük RKA’lı hava platformlarına F-35, F-22, Su-57 ve J-20 savaş uçakları; RQ-170, X-47 ve Okhotnik gibi insansız platformlar ile çeşitli seyir füzeleri örnek verilebilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: TEI’den TEI-TJ300 Turbojet Motoru ile Dünya Rekoru


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu