Fransa ve İtalya’dan EUROSAM SAMP/T imzası

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa ve İtalya için Yeni Nesil SAMP/T (SAMP/T NG) Hava Savunma Füze Sistemi’nin geliştirilmesin ilişkin sözleşme, geçtiğimiz gün OCCAR ile EUORSAM arasında imzalandı. 

Paris’teki Ortak Silahlanma İş Birliği Teşkilatı (OCCAR) tesislerinde gerçekleştirilen imza törenine; Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri personeli, İtalyan Ordusu personeli, OCCAR Direktörü ve Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) ile İtalyan Silahlanma Müdürlüğü (SGD) temsilcileri katılım gösterdi. OCCAR tarafından söz konusu sözleşme, Fransız – İtalyan konsorsiyumu olan ve MBDA France, MBDA İtalya ile Thales tarafından desteklenen EUROSAM’a verildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Bu sözleşme, Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri ile İtalyan Ordusu’nda operasyonel olan SAMP / T sistemlerini geliştirmek amacıyla 2016 yılında imzalanan ilk sözleşmeyi tamamlamaktadır. Bu sözleşmeyle EUORSAM, aşağıdakilere dayalı olarak SAMP / T sisteminin önemli bir gelişmiş konfigürasyonnu sunabilir:

  • ASTER ailesini genişletmek için geliştirilmiş bir füze: yeni bir arayıcı ve yeni ortaya çıkan tehditlerle yüzleşebilecek yeni bir bilgisayar ile ASTER Blok 1 NT (yeni teknoloji).
  • Yeni elektronik ekipman içeren modern bir lançer.
  • Yeni bir Çok İşlevli AESA Radar.
  • Geliştirilmiş açık komuta ve kontrol yazılımı mimarisine ve gelişmiş bağlanabilirliğe dayalı bir komut ve kontrol modülü.

SAMP/T, Patriot, Hava Savunma, S-400, EUROSAM

SAMP / T NG Sistemi

SAMP / T NG, tüm Kara Tabanlı Hava Savunma görevlerini gerçekleştirmek için tasarlanan bir uzun menzilli karadan havaya füze savunma sistemidir. Sistem, şu özelliklere sahiptir:

  • Dost askeri uçaklarla iş birliği içinde ve hava savunma ağlarına tamamen entegre olarak yoğun bir sivil hava ortamında faaliyet göstermek.
  • Silahlı kuvvetlere ve hassas sivil veya askeri alanlara 360 derece koruma sağlamak.

  • Karmaşık saldırı senaryosu ve zorlu bir siber ortamda; manevra yapan balistik füzeler, yüksek hızlı taktik füzeler, İHA’lar ve yüksek manevra kabiliyetine sahip uçaklar gibi çeşitli tehditlere karşı koymak. 
  • Sınırlı sayıda personelle hızla konuşlanın ve bir hava savunma ağına kolayca entegre edilebilmek.

Türkiye ve EUROSAM

eurosam-min

Türkiye, daha önce EUROSAM ile bir sözleşme imzalamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN, EUROSAM ve Roketsan arasında 5 Ocak 2018 tarihinde, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması” sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme ile Türkiye, Fransa ve İtalya’nın ihtiyaçlarını karşılayan bir Hava Savunma Füze Sistemi’nin, ortaklaşa geliştirilmesi hedeflendi.

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı DEMİR tarafından 2020 yılı içerisinde yapılan açıklamada, “EUROSAM ile malumunuz “definition study” dediğimiz tanımlama çalışması için imzalar atılmıştı. Bu tanımlama çalışması, EUROSAM’ın ürettiği ürün SAMP/T tabanlı ama SAMP/T’den daha kapsamlı bizim ihtiyaçlarımıza yönelik bir tanımlama yapmayı içeriyordu. Bu tanımlama çalışması nihayetlendi. Bu tanımlama çalışmasının sonrasındaki aşamada üç ülkenin (Türkiye, İtalya ve Fransa) bir proje tanımlayıp, onun üzerinde yürümesi gerçekleşecekti.

Bu aşamada yine bu sürecin (COVID-19) getirdiği bazı aksamalar oldu. Tabi bir iş birliğine girdiğin süreçte, artık bilgi paylaşımının da açılması gerekiyor. Bilgi paylaşımıyla ilgili ülkeler bir non-disclosure (NDA) – Türkçeye “Gizlilik Anlaşması” olarak çevirebiliriz – ve bir clearance süreci yaşadılar. Bununla ilgili dört dilde tercümeler Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Türkçe yapılıyor. Böyle bir süreç de bir taraftan yürüyor.

Şu anda tanımlama çalışması pratik olarak sonuçlandı ve imza atılması gerekiyor. Üç ülkenin de ihtiyaçlarını karşılayacak bir sistem geliştirmek için proje tanımlama faaliyetlerinin başlatılması aşamasındayız.” ifadelerine yer verilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu