Güney Kore’den 288 adet AGM-114R Hellfire Romeo siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore’ye 36 milyon ABD Doları tahmini bedel ile 288 adet AGM-114R Hellfire Romeo Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) satışını onayladı.

Edinilen bilgiye göre; ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore’ye yönelik olarak 36 milyon ABD Doları tahmini bedel ile 288 adet AGM-114R Hellfire Romeo Anti-Tank Güdümlü Füze’nin teslimatını kapsayan olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onayladı. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada teknik ve lojistik hizmetlerin de satış paketine dahil olduğu vurgulanarak, Kore Cumhuriyeti (ROK), 288 AGM-114R Hellfire füzesi satın alma talebinde bulundu. Tahmini toplam maliyet 36 milyon dolardır.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, INDOPACOM (Amerika Birleşik Devletleri Hint-Pasifik Komutanlığı) alanındaki en yakın müttefiklerden birinin meşru güvenlik ve savunma ihtiyaçlarını karşılayarak Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir. ROK, Doğu Asya ve Batı Pasifik’teki en büyük siyasi ve ekonomik güçlerden biridir ve bu bölgede barış ve istikrarın sağlanmasında Amerika Birleşik Devletleri’nin kilit ortağıdır. ROK’un güçlü ve hazır bir kendini savunma kabiliyetini geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olmak, ABD ulusal çıkarları için hayati önem taşımaktadır.

ROK, AH-64E Taarruz Helikopteri için mevcut füze kapasitesini ve mevcut silah envanterini tamamlamak için bu Hellfire füzelerini kullanmayı planlıyor. Önerilen satış, ROK’un mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kabiliyetini artıracak ve bölgedeki diğer AGM-114R Hellfire füze kullanıcılarıyla birlikte çalışabilirliği sağlayacaktır. Kore Cumhuriyeti, bu teçhizatı kendi silahlı kuvvetlerine çekmekte zorluk çekmeyecek.” denildi.

AGM-114R Hellfire Romeo

En son Hellfire çeşidi olan AGM-114R Hellfire Romeo çok amaçlı Hellfire II füzesidir. Yarı aktif lazer (SAL) arayıcıları ile geniş bir hedef yelpazesine hitap eden bir füze olan AGM-114R, birden çok hava, deniz ve kara platformundan bağımsız olarak fırlatılabilmektedir. AGM-114R, gelişmiş yönlendirme sistemi ve gelişmiş navigasyon yetenekleri sayesinde önceki varyantlara göre daha yüksek irtifalardan ateşlenebilmektedir. Yeni bir çok amaçlı savaş başlığı, füzenin zorlu hedefleri imha etmesini sağlar ve bu da pilotların tek bir Hellfire yüklemesiyle birçok hedefi vurmasına olanak tanımaktadır. ABD Ordusu, şu anda yalnızca bu varyantı tedarik etmektedir.

ABD üretimi Hellfire füzelerinin Türkiye’deki muadili, Roketsan tarafından geliştirilen L-UMTAS ATGM’dir.

ÖNERİLEN İÇERİK: CİRİT ve L/UMTAS yüklü C295 görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu