Fransa PA-Ng Uçak Gemisi için fiziki testlere başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa’nın yeni nesil uçak gemisi olan PA-Ng’nin (Porte-avions de Nouvelle Génération), simülasyon ortamındaki testlerinin ardından fiziki testlerine de başlanıldı.

Fransa’nın yeni nesil uçak gemisi PA-Ng projesinin sahibi olan Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Mart 2021’de duyurulan yeni nesil uçak gemisinin (PA-Ng) ön tasarım faaliyetleri kapsamında, birtakım test faaliyetleri sürdürüyor. Nisan ayında DGA, Castillon Gölü’nde PA-Ng modelinin manevra kabiliyet testlerini gerçekleştirdi.

STM Banner

Üç hafta boyunca mühendisler ve teknisyenler, Fransa’nın gelecekteki uçak gemisinin modelinin manevra kabiliyeti testlerini gerçekleştirdiler. Testlerdeki temel amaç ise yeterince büyük bir su kütlesi üzerinde PA-Ng modelinin dönüş, yön ve denge performansını ölçmek.

Bu testler, Normandiya’da bulunan DGA Techniques Hydrodynamiques Test ve Uzmanlık Merkezi’nde gerçekleştirilen pervane, hareket direnç ve tahrik testlerinin devamı niteliğinde.

PA-Ng Uçak Gemisi

Fransa Uçak Gemisi

Fransa’nın yeni uçak gemisinin ana karakteristikleri; 300 metre uzunluk, 75.000 ton deplasman ve 27 knot (yaklaşık 50 km/s) seyir hızı şeklinde olacak. Gemi, uçakların iniş ve kalkış faaliyetleri için elektromanyetik katapultlar ve yeni nesil durdurma ekipmanları ile donatılacak. Yaklaşık 30 adet yeni nesil savaş uçağı taşıyabilecek olan geminin mürettebatı, hava grubu da dahil olmak üzere yaklaşık 2000 denizciden oluşacak. Gemi, nükleer tahrik sistemi ile donatılacak.

Dijital simülasyondan model testine

DGA, ön tasarım faaliyetleri kapsamındaki testleri gerçekleştirmek için hem dijital simülasyon hem de fiziki model testlerini kullanıyor.

Sayısal simülasyon, modelin üretimine yatırım yapmadan önce riskleri ortadan kaldırmayı mümkün kılmakta. Bununla birlikte simülasyon, bütün verileri elde etmeyi sağlamıyor ve bu nedenle testlerin gerçek koşullarda da gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Test edilen model, geminin tüm manevralarını gerçekleştirmesine izin veren tahrik motorları, dümen çalıştırıcıları ve bir kontrol sistemi ile donatıldı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya’nın Bayraktar TB2 SİHA alımının ayrıntıları

Polonya’nın Bayraktar TB2 SİHA alımının ayrıntıları


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu