Fransa Ukrayna’ya Rafale teklifi yapmaya hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız haber sitesi IntelligenceOnline’da yer alan bir habere göre Fransa, Ukrayna’nın eskiyen MiG-29 filosunu Rafale savaş uçaklarıyla değiştirmesi için bir teklif hazırlıyor.

Ukrayna, Mayıs 2020’de açıkladığı “Hava Kuvvetleri 2035 Vizyonu” planı kapsamında savaş uçaklarını Batı standartlarına göre modernize etmek istediğini duyurmuştu. Plan kapsamında 7.5 milyar euro’luk bir yatırım hedefleniyor. İki aşamalı olarak gerçekleştirilmesi planlanan projede amaç 2023-2025 arasında 6 ila 12 adet arasında yeni savaş uçağı tedarik etmek. İkinci aşamada ise 2025-2030 arasında hedef 30 uçak daha satın alınması hedefleniyor.

STM Banner

Ukrayna savunma medyasına göre Ukrayna’nın seçenekleri arasında F-16V, JAS-39 Gripen E/F gibi savaş uçakları bulunuyor. En kuvvetli diğer adaylar ise F/A 18 Super Hornet, F-15 ve Dassault Aviation üretimi Rafale.

IntelligenceOnline’a konuşan kaynaklara göre Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un yakında Kiev’e gerçekleştireceği ziyarette Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile müzakere edeceği konu başlıkları arasında en ön sırada olası Rafale satışı olacak. Fransa, Rafale’in diğer uçaklar arasından sıyrılıp öne çıkabileceğine inanıyor.

MiG-29

Fransa’nın hem ikinci el hem de yeni Rafale savaş uçaklarıyla Ukrayna’nın eskiyen MiG-29 filosuyla değiştirmesi için teklif yapacağı not ediliyor.

IntelligenceOnline kaynaklarına göre Ukrayna ile olası Rafale anlaşmasının %85’i Fransa tarafından garanti edilecek. Fransa Maliye Bakanlığının bunun için çoktan 1.5 milyar euro’luk bir bütçe ayırdığı not ediliyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Sergey Drozdov, geçtiğimiz günlerde “Hava Kuvvetleri 2035 Vizyonu” ismiyle gerçekleştirdiği sunumda önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Drozdov’a göre Ukrayna Hava Kuvvetleri, ilk aşamada İsveç’ten 4++ jenerasyon JAS-39 Gripen veya ABD’den F-15 savaş uçağı tedariki planlıyor. Gelecek yıllarda ise partnerle gelişen ilişkilerin ardından 5.nesil savaş uçağı F-35 Lightning II’ye geçiş yapılması düşünülüyor.

Ukrayna’nın 2021-2022 arasında yeni savaş uçağı alımı için ihale başlatması bekleniyordu. Ukrayna Hava Kuvvetlerinin 2035 strateji belgesine göre uzun vadede ihtiyaç duyulan savaş uçağı miktarı 72 ila 108 olarak ifade ediliyor. Ukrayna aynı zamanda mevcut MiG-29’larının İsrailli Elbit firması tarafından modernize edilmesini de istiyor.

Ukrayna MiG-29

Ukrayna ve Sovyet Uçakları

Ukrayna’nın Sovyet döneminden kalma oldukça eski bir hava filosu bulunuyor. Üstelik bu uçakların çoğu da atıl vaziyette. Ukrayna’nın karşı karşıya olduğu Rus tehdidi düşünüldüğünde Hava Kuvvetlerinde yeniliklere gitmesi elzem.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Drozdov, mevcut savunma bütçesinin silahlanma programı için yeterli olmayacağını işaret ederek savaş uçağı filosunun modernize edilmesi için ayrı bir devlet programı kurulması gerektiğini söyledi. Ukrayna Savunma Bakanlığına göre ise kısıtlı mali kaynaklardan dolayı orta vadede dahi alım planı yok.

Şu anda hizmette bulunan uçakların pek çoğunun gelecek on yıl içerisinde emekli edilmesi gerektiğini not eden Drozdov, “Tehditlerle yüzleşen Hava Kuvvetlerimiz değil. Tehditlere direkt olarak devletimiz yüzleşiyor” demişti.

Ukrayna Hava Kuvvetlerinin envanterinde bulunan savaş uçakları: MiG-29, Su-27, Su-25, Su-24, Su-24MR.

ÖNERİLEN İÇERİK: Başkan DEMİR’den HİSAR-A+, HİSAR-O+ ve SİPER açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu