Fransa’dan bir ülkeye daha ikinci el Rafale teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

Kısa süre önce Yunanistan ile 12 adedi ikinci el olmak üzere 18 adet Rafale tipi savaş uçağının satışı konusunda anlaşmaya varan Fransa, bir ülkeye daha ikinci el Rafale teklifinde bulundu.

Fransa Genelkurmay Başkanı François Lecointre, söz konusu uçakların satışıyla ilgili olarak Fransa tarafından Eylül ayı içerisinde Hırvatistan’a teklifte bulunulduğunu doğruladı. Edinilen bilgiye göre söz konusu teklif, 12 adet ikinci Rafale savaş uçağının satışını kapsıyor. Teklifin yeni uçakları kapsayıp kapsamadığı bilinmezken, olası bir tedarik kapsamında MBDA’dan tedarik edilmek üzere mühimmatları içerdiği tahmin ediliyor.

STM Banner

Hırvatistan, şu ana kadar savaş uçağı ihtiyacı için ABD’den Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon Blok 70, İsveç’ten Saab Gripen D, İsrail’den ikinci el F-16 Blok 30 ve son olarak da Fransa’dan ikinci el Dassault Rafale savaş uçakları için teklif almış oldu. Aralık ayına kadar savaş uçağı tedariki konusunda bir karar varmayı hedefleyen Hırvatistan, düşük maliyetli ve çok amaçlı bir savaş uçağı arıyor.

Yunanistan’ın 12 adedi ikinci el olmak üzere 18 adet Rafale F3-R savaş uçağı için 1.7 milyar avro, MBDA’dan tedarik edilecek mühimmat için ise 300 milyon avro olmak üzere; Fransa’ya, toplamda 2 milyar avro ödeme gerçekleştireceği biliniyor.

Önerilen İçerik: Fransız Hava Kuvvetleri’ne Yunanistan telafisi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu