Fransa’dan Dassault Rafale siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz haftalarda Yunanistan ile 12 adedi ikinci el olmak üzere 18 adet Rafale tipi savaş uçağının satışı ile ilgili sözleşme imzalayan Fransa, yeni Dassault Rafale siparişinde bulundu.

Yunanistan ile Fransa, geçtiğimiz günlerde Yunan Hava Kuvvetleri’ne 18 adet Rafale tipi savaş uçağının teslimatını içeren bir sözleşme imzaladılar. Sözleşme kapsamında teslim edilecek uçaklardan 12 adedi ise halihazırda Fransız Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ikinci el savaş uçaklarıydı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Fransız Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan 12 adet Rafale savaş uçağını Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne nakletme kararı almasının ardından, eksikliğin kapatılması için yeni 12 adet Dassasult Aviation üretimi Rafale savaş uçağı siparişi verme kararı aldı.

Bu karar doğrultusunda; 12 yeni Rafale savaş uçağının satış sözleşmesi, 29 Ocak’ta Dassault Aviation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Eric Trappier ile Fransız Savunma Bakanı Florence Parly tarafından imzalandı.

Dassault Rafale, Yunanistan Rafale Anlaşması

Sözleşme, Fransız Savunma Bakanı’nın1963’ten beri tüm Dassault uçakları için uçuş kontrol sistemleri üreten Haute-Savoie’deki Argonay fabrikasına yaptığı ziyaret sırasında imzalandı.

Rafale, 2004 yılında Fransız Donanması ve 2006 yılında Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri (FASF) ile hizmete girmiş ve kademeli olarak önceki nesil yedi tip savaş uçağının yerini almıştır. Fransa’nın bugüne kadar sipariş ettiği 192 adet uçaktan 152 adedi teslim edilmiştir. Mısır, Katar, Hindistan ve Yunanistan gibi ülkelerden de toplam 114 Rafale siparişinde bulunulmuştur.

Önerilen İçerik: Yunanistan Rafale anlaşması imzalandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu