Fransız nükleer denizaltısından seyir füzesi ateşlendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Önümüzdeki yıllarda Ruby sınıfı denizaltılar yerine Fransız Donanması’nda görev yapacak Barracuda sınıfı denizaltıların ilki olan Sufreen denizaltısı, 20 Ekim Salı günü MdCN Denizaltı Konuşlu Seyir Füzesi’nin ilk atışını gerçekleştirdi. Fransız Donanması’nın FREMM sınıfı fırkateynlerinde bulunan MBDA yapımı füze, Fransa tarafından geliştirildi.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı’ndan yapılan basın açıklamasına göre; seyir füzesi atışı, başarılı şekilde gerçekleştirildi.

STM Banner

MdCN füzesi 1400 kilogramlık bir ağırlığa ve 6.5m uzunluğa sahip. SAFRAN TR50 turbojet motorundan güç alan sistem, Mach 0.8 hıza ve 1000km’den fazla menzile sahip.

Fransa merkezli Naval Group tarafından Fransız Donanması için inşa edilen ilk Barracuda sınıfı nükleer denizaltı olan Suffren, 2019 Temmuz ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da katıldığı bir törenle denize indirilmişti.

Naval Group tarafından Fransız Donanması için inşa edilecek 6 adet Barracuda sınıfı denizaltının ilki olan Suffren’in, donatım ve test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2020 yılı içerisinde Fransız Donanmasına teslim edilmesi planlanıyor. 10.2 milyar dolar tutarında bir bedelle üretilecek olan Barracuda sınıfı denizaltılar, Fransız Donanması envanterinde bulunan ve yaşlanan Ruby sınıfı nükleer denizaltıların yerini alacaklar. Barracuda sınıfı denizaltıların, 2060 yılına kadar envanterde kalması planlanmakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Konuyla ilgili olarak acaba bizim AIP denizaltılarımızın da böyle bir imkanı olacak mı ?
    Olacak ise 533 mm torpido kovanından mı atılacak, yoksa dikey VLS mi olacak ?
    İsrail’in son denizaltılarına 650 mm tüpler takılıyor.Acaba neden gerek gördüler ? Epeydir bu konuları işleyen bir yazınız olmadı. Acaba değerli yazarlarınızdan birine rica etseniz ? Dürtükleme veya tehdit de edebilirsiniz isterseniz. Size kalmış, yeter ki yazsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu