Türkiye ile Ukrayna An-225 üretecek iddiası

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Stratejik Sektörlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Oleg Urusky; 23 Ekim’de yaptığı basın toplantısında, Türkiye ile Antonov An-225 uçağının tekrardan üretilmesi konusunda temaslarda bulunulduğunu açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Urusky; Türkiye’ye yaptığı son resmi ziyarette, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci Antonov An-225 Nakliye Uçağı’nın tamamlanması konusunda Ukrayna’ya destek verebileceğini belirttiğini ifade etti.

STM Banner

Başbakan Yardımcısı, An-124 Ruslan uçağını ortak üretiminin de masaya geldiklerini fakat Ukrayna’nın yeni An-124 Ruslan nakliye uçağını üretemeyeceğini ve mevcut olanların da ancak kendilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yettiğini açıkladı. Urusky, istenirse inşa faaliyetleri yarım kalan ikinci An-225 uçağını teorik olarak tamamlayabileceklerini belirtti.

Ukrayna 2019 yılında, ikinci AN-225 uçağının tamamlanması için 300 ila 400 milyon dolara ihtiyaç duyulacağı belirtilmişti. Çin, bir süre Ukrayna ile diplomatik girişimler yürütmüş fakat projeden vazgeçmişti.

An-225-2

An-225

An-225, Buran Uzay Aracı’nı taşımak için geliştirilmiştir. Ayrıca uçağın, uzay fırlatmaları için havadan fırlatma rampası olarak kullanılması da planlanmıştır. İlk etapta en az 10 adet An-225’in üretimi planlanmıştır ancak Sovyet Uzay Programı SSCB’nin çöküşü nedeniyle kısıtlanınca, An-225 üretimi de rafa kalkmıştır.

An-225, 600 ton kalkış ağırlığına, 250 ton faydalı yük kapasitesine ve 14.000+ kilometre uçuş menziline sahiptir. An-225, en yakın rakibi Lockheed C-5 Galaxy’den bile %50 daha büyüktür.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com / defence-ua

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Sakın ha ! Ve de zinhar ! Teşekkürler, biz almayalım ! THY doğrusunu yaptı, 747 serisinden hiç almadı. A380 serisini de kakalamaya çalışmışlardı bahse girerim. Antonov elbet cabbar bir uçak, ama sayılamayacak nedenden ötürü bize uymaz. Saymaya burada yer yetmez. Varsa o kadar paramız, verelim, bitirsinler onu. Biz de mahsuben sayıp bize gerçekten lazım olan şeyleri alalım. Kravat almaya gidip de elimizde takım ile çıkmayalım dışarıya. Kesin ve son ikazımdır, a-lın-ma-sın ! Böyle haberler tansiyonumu fırlatıyor !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu