Fransız Ordusu Jaguar ve Griffon alımına hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Tunahan AKKOYUN (SavunmaSanayiST) – Fransız Silahlı Kuvvetleri, Jaguar ve Griffon tipi Çok Amaçlı Zırhlı Muharebe Aracı tedariğinde bulunacak.

Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanlığı, köklü Scorpion programının merkezinde yer alan Jaguar ve Griffon zırhlı muharebe araçlarının ikinci bir partisi için kesin bir sipariş açıkladı.

STM Banner

Açıklanan siparişe göre ikinci parti, 42 adet Jaguar zırhlı keşif ve muharebe aracı vile 271 adet Griffon çok amaçlı zırhlı araçtan oluşuyor. 2017’de sipariş edilen ilk parti ise 319 adet Griffon ve 20 adet Jaguar’dan müteşekkil idi.

Ordu şimdiye kadar 105 adet Griffon çok amaçlı zırhlı araç teslim aldı ve Eylül ayının başlarında bunların iki adedini sıcak ve çöl iklim şartlarında test etmek için Afrika Boynuzu’nda (Somali’nin kuzeyi) yer alan Cibuti’ye götürdü. Teslim alınan araçların gelecek yıl içinde Mali’deki Barkhane Harekatı için kullanılacağı düşünülüyor.

Planlanan takvime göre Jaguar zırhlı araçlarından dört adedi bu yıl sonuna kadar silahlı kuvvetlere teslim edilecek. Jaguar ve Griffon zırhlı araçları Fransız savunma sanayisinin en önemli üç şirketi tarafından müşterek olarak üretilmektedir.

Fransa’nın 2019-2025 askeri programı, Scorpion programı dahilinde üretilen Jaguar ve Griffon zırhlı araçlarının teslimatını hızlandırmaya teşvik ediyor. Bu kapsamda sipariş edilen 1872 Griffon ve 300 Jaguar’ın en az yarısının 2024 yılına kadar teslim edilmesi gerekiyor. Bu da 2024’te Fransız Silahlı Kuvvetlerinin 150 adet Jaguar ve 936 adet Griffon’a sahip olacağı anlamına geliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu