MQ-9 Reaper İHA’ya Sparrowhawk entegrasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

General Atomics Aeronautical Systems şirketi; 16 ve 17 Eylül 2020 tarihlerinde MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) üzerinde, Sparrowhawk İHA’nın taşıma testlerini gerçekleştirdi.

Sektör tarafından varlığı ilk olarak Kasım 2019’da öğrenilen bu küçük jet motorlu İHA, daha önce kamuoyuna gösterilmemişti. MQ-9 Reaper’ın kanadına yerleştirilen bu Mini İHA, uçuş boyunca 90 derece dönüş açısına da sahip.

STM Banner

General Atomics Aeronautical Systems şirketi, havadan fırlatılan bu Mini İHA ile ilgili henüz bir alım programının olmadığını ancak şirketin kendisinin inisiyatif alarak ArGe fonu üzerinden finanse edildiğini söyledi.

Sparrowhawk Mini İHA’nın; istihbarat, gözetleme, keşif (ISR) ile elektronik harp görevlerini yapacak şekilde tasarlandığı biliniyor. Şirketin 25 Eylül 2020’de yaptığı açıklamada; Sparrowhawk İHA’nın düşük maliyetli, etkili ve muhabere esnasında sarfedilebilecek bir sistem olduğu vurgulandı.

General Atomics, İHA’nın en büyük yeteneğinin ise ABD Hava Kuvvetlerinin (USAF) Gelişmiş Savaş Yönetim Sistemine (ABMS) bağlanabilecek kapasitede olması olarak açıkladı.

Şirket, uçuş testlerinde Sparrowhawk İHA’nın bir kontrol istasyonu veya role istasyonuna gerek kalmadan yalnızca bir dizüstü bilgisayardan çalıştırılabileceğini iddia etti.

Dizüstü bilgisayar ve Sparrowhawk arasındaki iletişim; uçaklar, kara araçları, gemiler ve İHA’lar da dahil olmak üzere çeşitli askeri sistemlere entegre edilebilen Silvus Technologies üretimi yüksek bant genişliğine sahip bir taktik radyo ağı olan meshONE datalink’i tarafından sağlanıyor.

General Atomics tarafından verilen demeçte, Sparrowhawk İHA’nın 2021’de müşteriler tarafından satın alınabileceğini söyledi. Sparrowhwk; yaklaşık 91 kg (200 lb) ağırlığa, 13,6 kg faydalı yük taşıyabilme kapasitesine ve 174 nm (322 km) menzile sahip olacak.

Hatırlanacağı üzere Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) de geçtiğimiz haftalarda, ANKA İnsansız Hava Aracı’na ŞİMŞEK Yüksek Hızlı İHA Sistemi’ni entegre etmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu