Fransız Ordusu’ndan 364 adet Serval TTZA siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız Savunma Bakanlığı’na bağlı DGA, Nexter ve Texelis şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum ile 364 adet Serval Taktik Tekerlekli Araç (TTZA) tedarik etmek için bir sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre; sözleşme kapsamında Fransız Ordusu, 2022 yılına kadar Nexter ve Texelis üreticilerinden 364 adetlik siparişinin ilk basamağı olarak 108 adet Serval TTZA teslim alacak. Sözleşme, Fransız Savunma Bakanlığı Tedarik Ajansı (DGA) aracılığıyla 23 Aralık’ta kesinleşmişti fakat 15 Ocak’a kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

STM Banner

Serval TTZA üretimi için bir konsorsiyum kuran Nexter ve Texelis şirketleri; ilk 12 aracı 2022’nin ilk yarısında, geriye kalan 96 aracı ise 2022’nin ikinci yarısında teslim etmeyi planlamakta. Hükümet, daha önce araç siparişi için fon ayırdığından dolayı Fransız Ordusu’nun, 2030 yılına kadar toplam 978 adet Serval TTZA’ya sahip olması bekleniyor.

Serval, 40 yaşındaki VAB’ın yerini alacak şekilde tasarlanmış, dört çeker, 15 tonluk bir zırhlı personel taşıyıcı ve destek aracıdır. Çok daha büyük olan 24 tonluk Griffon zırhlı aracını tamamlayan Serval, Griffon ve Jaguar keşif ve zırhlı muharebe araçları ile birlikte Fransız Ordusu’nun tüm ön cephe savaş araçlarının yerini alacak olan Scorpian programının çekirdeğini oluşturmaktadır ve bu üçü, yeni bir iletişim ve muharebe sahası yönetim sistemi olan Scorpion Savaş Yönetim Sistemi aracılığıyla birbirine bağlanacak.

Defense News


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu