Savunma sanayi casusluk davasında tutuklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın bazı projeleri hakkında yurtdışına bilgi sızdırdığı için gözaltına alınan şahıs, casusluk sebebi ile çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. | Savunma Sanayi Casusluk

Milli İstihbarat Teşkilatı, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) iş birliği ile geçtiğimiz günlerde düzenlenen operasyon kapsamında, SSB tarafından yürütülen bazı projeler hakkında yurtdışına casusluk yaptığı öne sürülen 6 şüpheli gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan şüphelilerden 5’i özel sektörde çalışırken, Yusuf Hakan Ö. İsimli kişi ise eski SSB çalışanıydı.

STM Banner

AA tarafından edinilen bilgiye göre; şüphelilerden ikisi emniyette serbest bırakılırken, dördü ise mahkemeye çıkartıldı. Mahkeme, şüphelilerden E.Ö, E.A.D. ve M.S.A’nın yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmetti.

Savunma Sanayii Başkanlığında uzman olarak görev yapan eski proje müdürü Yusuf Hakan Ö. ise “göreve ilişkin sırrı açıklama” suçundan tutuklandı. Yusuf Hakan Ö’nün, evinde bulunan 1,5 milyon avronun yanı sıra kiralık kasasında da 3 milyon avroya yakın parasının olduğunu beyan ettiği öğrenildi.

Yusuf Hakan Ö.’nün, SSB’deki eski görevinin ise ‘İHA Sistemleri Proje Müdürü’ olduğu öğrenildi.

2020 yılı savunma sanayi ihracatı belli oldu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Kanı bozuk çok.genç yaşta zengin olma hayali kuranlar bunlar.Savaştada vatanını satardı bu ve bunun gibiler.Cezası ağır olmalı.Kurum faaliyetlerini takip eden bir istihbarat ekini almalı.casusluklara karşı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu