Gerald R. Ford bir kez daha arıza yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde yapılan açıklamaya göre ABD’nin yeni nesil nükleer uçak gemisi Gerald R. Ford’un donanmaya teslim tarihi 3 ay daha ertelendi. Teknik arızalar sonucu bakıma alınan geminin, yapılan testlerden sonra arızalarının daha da arttığı, bu nedenle en erken Ekim ayında donanmaya teslim edilebileceği açıklandı.

Mayıs 2017’de ABD Donanması’na teslim edilen gemi, sürekli çıkan sorunlar nedeniyle kullanımda kaldığı süre boyunca %100 kapasite ile kullanılabilmiş değil. Daha önce gemide yaşanan sorunların çözülmesi için 12 aylık bir süre yeterli görülmüştü fakat geminin güç aktarma ve silah yükleme sistemlerinde tespit edilen arızalar, yapılacak tamir işlemlerinin de süresini uzatıyor. Ayrıca gemide uçakların kalkışı için kullanılan katapult sistemininde 20 defa arıza yaptığı verilen bilgiler arasında.

STM Banner

13 milyar dolarlık fiyatı olan Gerald R. Ford uçak gemisinin yapımına 2009’da başlandı. Gemi 2017’de donanmaya teslim edildi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bu sınıftan 10-12 adet kadar daha gemiyi donanma envanterine kazandırmayı planlıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu