Katar Kartalı Podlarla Görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Katar Emiri Hava Kuvvetleri (QEAF) için üretilen 17-0002 kuyruk numaralı ikinci F-15QA savaş uçağı, 24 Eylül 2020’de St. Louis Lambert Havalimanında üç adet harici pod ile görüntülendi.

Katar, Katar Emiri Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen 36 adet F-15QA savaş uçağı tedariki için ABD ile 12 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Buna müteakiben ise ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Boeing’e 2017 yılında QEAF için 36 adet F-15QA savaş uçağı üretilmesiyle ilgili olarak 6.2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

STM Banner

Boeing tarafından Katar Emiri Hava Kuvvetleri için özel olarak geliştirilen F-15QA savaş uçağı, ilk uçuşunu Nisan 2020’de gerçekleştirdi. Boeing tarafından üretilen ikinci F-15QA ise geçtiğimiz günlerde St. Louis Lambert Havalimanında üç adet harici pod ve iki adet havadan hava füze yükü ile görüntülendi.

Katar Emiri Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek F-15QA uçağının sol hava alığının altındaki yükleme noktasına, Lockheed Martin üretimi AN/AAQ-33 Sniper XR Hedefleme Podu takıldı. Sniper XR podu; hedef tanımlama, otonom izleme, GPS koordinat oluşturma ve uzak mesafeden hassas vuruş kabiliyetine sahip bir hedefleme podudur.

Sniper XR Hedefleme Podu’nun hemen üzerinde ise AN/AAS-42 Tiger Eyes Kızılötesi Arama ve Takip (IRST) Sistemi olduğu görüldü. Tiger Eyes IRST; hedefleme, tüm hava koşullarında navigasyon, arazi takibi ve Kızılötesi Arama ve İzleme (IRST) sağlayan gelişmiş bir elektro-optik sensör sistemidir.

F-15QA

Uçağın sağ hava alığının altındaki yükleme noktasına ise yine Lockheed Martin üretimi AN/AAQ-13 LANTIRN (Alçak İrtifa Navigasyon ve Gece Kızılötesi Hedefleme) Podu takıldı. Bu pod; gece ve olumsuz hava koşullarında, uçağın belirlenen hedeflere karşı hassas saldırı gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

Son olarak uçağın sağ ve sol kanatların altında ise AIM-9X Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM)’nin eğitim mühimmatı takıldı.

Hatırlanacağı üzere ABD Hava Kuvvetleri, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 25 ülke için Mayıs 2020’de Lockheed Martin ile 485 milyon ABD Doları değerinde bir sözleşme imzalamıştı. Katar’ın siparişlerini de kapsayan sözleşme; SNIPER, LANTIRN ve IRST podlarının üretimini içeriyordu.

Katar Emiri Hava Kuvvetleri’ne ilk F-15QA savaş uçağının, 2021 yılında teslim edilmesi bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu