ASELSAN ile Ukrspetsexport Arasında Hava Savunma Anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrspetsexport ile ASELSAN, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21) esnasında hava savunma sistemlerinin modernizasyonuna ilişkin sözleşme imzaladı.

Ukrayna’nın savunma ihracatından sorumlu kuruluşu Ukrspetsexport, ASELSAN ile sözleşme imzaladı. Sözleşme, münferit hava savunma sistemlerinin modernizasyonunu ve ASELSAN tarafından üretilen komuta-kontrol sistemlerine entegrasyonunu içeriyor. Sözleşme sayesinde, Ukrayna’ya ait hava savunma sistemlerinin taktik ve teknik özellikleri artırılacak.

STM Banner

Ukrspetsexport Genel Müdürü Vadym Nozdrya, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Bu sözleşme, ülkelerimiz arasındaki askeri-teknik iş birliği alanında iş birliğini derinleştirmeye yönelik bir başka adımdır. Bugün ASELAN, Türkiye Cumhuriyeti’nde güçlü bir savunma ürünleri üreticisidir. Bu şirket yalnızca hemen hemen her tür ve türde birlik için ürünler üretmekle kalmıyor, aynı zamanda ileri teknolojinin kapsamlı bir şekilde araştırılması ve geliştirilmesiyle de uğraşıyor.”

Ukrayna’dan Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi Hamlesi

Ukrayna-Hava-Savunma-Füze-Sistemi

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine Ukrayna savunma sanayi şirketleri, yerli orta menzilli hava savunma füze sisteminin geliştirilmesi çalışmaları çerçevesinde ön projeleri kısa süre önce tamamladı.

Ukrayna Kiev Tasarım Bürosu Luch ve devlet teşebbüsü tasarım bürosu Pivdenne, Ukrayna hava savunma füze sistemini geliştirme görevi üzerinde aktif olarak çalışıyor. Bu projeler, füze geliştirme stratejisinin bir parçası. Ukrayna, halihazırda söz konusu sistemin geliştirilmesi için gerekli mali kaynakların planlanması üzerine çalışıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hava savunmada SSB’den 2.6 milyar liralık sözleşme


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu