Lockheed Martin’e Lot-14 F-35C siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı’nın ana yüklenicisi olan Lockheed Martin şirketi, F-35C Lightning II ile ilgili olarak bir sözleşme değişikliği kazandı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme değişikliği, ABD Donanması için dört adet F-35C Uçak Gemisi varyantı Lot-14 savaş uçaklarının tedarikini içeriyor. Toplam değeri 360 milyon 800 bin ABD Doları olan sözleşme değişikliği kapsamında çalışmaların Mayıs 2023’e kadar tamamlanması planlanıyor. ABD Donanması, bu sipariş doğrultusunda 2020 yılı içerisinde 170 milyon ABD Doları değerinde bir ödeme gerçekleştirecek.

STM Banner

F-35C “Carrier”

Temel olarak üç versiyonu bulunan F-35’in A ve B modelleri, ABD Ordusu ile sipariş veren diğer ülkelere hizmet vermeye başlamıştı. A modeli genel itibariyle Hava Kuvvetleri için, B modeli ise Deniz Piyadeleri için geliştirilmişti. F-35C’nin diğer modellerle arasında bulunan fark ise uçak gemilerine iniş kalkış yapabilecek şekilde dizayn edilmesi. Bu modelde yapısal olarak bazı farklar mevcut. Bunlardan en belirgin olanı F-35C’nin kanat alanının diğer F-35 versiyonlarına göre daha büyük olması. Bu sayede uçak, katapult teknolojisi ile uçak gemilerinden kalkış yaparken büyük kanat alanı sayesinde düşük süratlerde dahi havada daha kolay tutunabiliyor. Uçak gemilerinde kullanılmak üzere özelleştirildiği için daha ergonomik şekilde tasarlanmış. Park halindeyken kanatları katlanabiliyor ve bu sayede uçak daha az yer kaplıyor.

Önerilen İçerik:

F-35’te “afterburner” problemi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu