Hava hava füzeli Ermeni Su-30’larının görüntüleri sızdırıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ermenistan’ın Rusya’dan satın aldığı Su-30SM savaş uçaklarının Rus hava-hava füzeleriyle icra ettiği eğitimden görüntüler sosyal medyaya sızdırıldı.

Ekim 2020’de Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bulunan Erebuni Hava Üssü’nde çekildiği belirtilen fotoğraflar, belirsiz bir kaynak aracılığıyla Facebook’tan yayıldı. Ermenistan Hava Kuvvetleri’ne ait Su-30SM savaş uçağının kanat altında bir adet kısa menzilli hava-hava füzesi R-73 (AA-11 “Archer”) ve iki adet orta menzilli hava-hava füzesi R-27 (AA-10 “Alamo”) taşıdığı görülebiliyor.

STM Banner

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bir hafta önce yaptığı bir açıklamada, “Bize neden Su-30SM uçaklarını aldınız diye soruyorlar. Evet, biz bu uçakları Mayıs 2020’de aldık ve evet, savaştan önce bunlara füze alacak zamanımız olmadı. Eğer eski yetkililer bu uçakları almış olsaydı füzeleri de almış olurduk.” ifadelerine yer vermişti.

Fotoğrafların sızmasının ardından tekrar bir açıklama yapmak zorunda kalan Paşinyan, “açıklamalarım birbiriyle çelişmiyor” dedi.

Paşinyan: “Su-30SM savaş uçakları Mayıs 2020’de Ermenistan’a geldi. Daha sonra eğitim uçuşlarına başladılar ve bu sırada zaten Ermenistan’ın envanterinde olan füzeleri kullandılar.”

Ermeni Su-30

Ermenistan eski Genelkurmay Başkanı Movses Akopyan, Kasım 2020’de Rusya’dan satın alınan Su-30SM uçaklarının mühimmatı olmadığını söylemişti. Ermenistan Savunma Bakanlığı ise bu açıklamayı reddetmiş ve Akopyan’ın devlet sırrını açığa çıkardığını belirtmişti.

Ermenistan, Ocak 2020 itibarıyla Rusya’da 4 adet Sukhoi imalatı Su-30SM uçaklarının teslimatını tamamlamıştı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Savunma Bakanı Davit Tonoyan ve diğer Ermeni yetkililer Gümrü şehrindeki hava üssünde Rus pilotlar tarafından yapılan test uçuşunu bizzat yerinde izlemişti.

Su-30SM

Çok rollü bir savaş uçağı olarak tasarlanan ve geliştirilen Su-30SM’ler, Su-30MK uçaklarının bir üst modeli olarak biliniyor.

Su-30SM, 4 ++ nesil ve çift koltuklu olarak üretilmiş, yüksek manevra kabiliyetine sahip bir savaş uçağı olup iki adet AL-31FP turbofan motorla donatılmıştır. Avcı uçağı, 1.500 km çalışma menziline sahiptir ve yakıt ikmali olmadan 3,5 saat uçuş yapabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-35B kendi Gatling topu ile kendine hasar verdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu