Zircon Füzesi’nin uçuş testleri tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Zircon Hipersonik Seyir Füzesi’nin uçuşlu testleri, başarıyla tamamlandı. Zircon Füzesi, devlet denemelerine tabi tutulacak.

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Zircon Hipersonik Seyir Füzesi’nin uçuşlu testleri, Amiral Gorshkov Firkateyni üzerinde başarıyla tamamlandı. Uçuşlu testler kapsamında ateşlenen dört adet Zircon Füzesi, hedef daireyi isabetle vurdu. Zircon Füzesi, kısa süre içerisinde Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ile Rus Ordusu tarafından testlere tabi tutulacak.

STM Banner

Zircon Seyir Füzesi’nin geliştiricisi NPO Mashinostroyeniya tarafından tamamlanan uçuş testlerinin ardından, en zorlu test aşamalarında birine geçilecek. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ile Rus Ordusu tarafından Zircon Hipersonik Seyir Füzesi’nin testlerine 2021 yılının ilk yarısı içerisinde başlanılması ve çok sayıda atış faaliyetinin icra edilmesi bekleniyor.

Ayrıca Zircon Füzesi’nin denizaltı platformlarından atışlı testlerine de yine 2021 yılında başlanılması planlanıyor. Denizaltıdan ateşlenecek Zircon, 2022 yılı içerisinde devlet denemelerine tabi tutulacak.

Zircon Hipersonik Seyir Füzesi

3M22 Zircon
Temsili Zircon

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen ‘safkan’ bir hipersonik seyir füzesi olan Zircon; scramjet itki sistemine, 300 kilometre menzile, 7 Mach hıza ve suüstü/sualtı deniz platformları, savaş uçakları ile kara konuşlu bataryalar tarafından ateşlenebilme özelliklerine sahiptir.

Çoğunlukla ‘gemisavar’ amaçlı kullanılması planlanan Zircon ile Rusya Federasyonu, önemli bir kabiliyete erişecektir. Zircon Hipersonik Seyir Füzesi’nin NATO üyesi ülkeler tarafından yoğun olarak kullanılan ABD üretimi Phalanx tipi yakın hava savunma sistemine karşı oluşturduğu hız avantajının, Rusya üretimi diğer bir gemisavar füze olan Kh-35UE (ihraç versiyonu) ile kıyaslaması şu şekildedir:

Kh-35

Zircon

Phalanx tarafından tespit edilmesinin ardından gemiyi vurmasına kalan azami süre:

51.4 Saniye

6.24 Saniye

Phalanx’ın etkili angajman menziline girmesinin ardından gemiyi vurmasına kalan süre:

5 Saniye

0.61 Saniye

*Zircon Füzesi’nin hızının, 8 Mach’a kadar çıkabileceği iddia edilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Orta Menzilli Gemisavar Füzesi Türk Donanması’na güç verecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu