Tomahawk artık deniz hedeflerini vurabilecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Raytheon, ABD Donanması’na ilk Tomahawk Blok-V Yeni Nesil Füze Sistemi’ni teslim etti. Yeni füze, kara hedeflerine ilaveten deniz hedeflerini de vurabilecek.

ABD Donanması, Tomahawk füzesini yeniden sertifikalandırıyor ve modernize ediyor. Yapılan Blok V modernizasyonu sayesinde füzelerin hizmet ömrü ,15 yıl uzatılıyor. Raytheon Missiles & Defense, yeni Blok V füzelerinin seri üretimine 2021’de başlayacak. Bugün teslim edilen sistemler ise Blok IV’den yükseltilen Blok V modernizasyonunu kapsıyor.

STM Banner

Konuyla ilgili konuşan Raytheon Missiles & Defense’ın Deniz Sistemleri Başkan Yardımcısı Kim Ernzen: “Yapılan ilk teslimat, Donanma ve Raytheon arasında yıllarca süren ekip çalışmasının doruk noktasıdır ve yürütülen program, muazzam bir yeni dönemin başlangıcıdır. Yapılan yükseltmeler, Tomahawk’ın Donanma’ya sağladığı avantajları gelecek yıllarda genişletecek.”

Ernzen: “Yaptığımız modernizasyon sayesinde menzil ve vuruş hassasiyeti iyileştirildi, Blok V sistemi denizde hareket eden hedeflere karşı elimizi daha da güçlendirdi. Tüm geliştirmeler zaten etkili olan bir silahı yeni bir seviyeye yükseltti.” ifadelerini kullandı.

ABD Donanması, Aralık 2020’de Blok V testlerini tamamladı. Tüm Blok IV füzeleri yeniden sertifikalandırılacak, modernize edilecek ve Blok V füzeleri olarak teslim edilecek.

Tomahawk Blok V

Tomahawk Blok V’in bu yıl üretime geçmesi planlanıyor. Çok fonksiyonlu bir arayıcı ile donatılmış Blok V, füzenin denizde hareketli bir hedefe saldırmasına izin veren Maritime Strike Tomahawk (MST) ve sert hedef penetrasyonu için JMEWS savaş başlığı ile donatılmıştır. Tüm Blok IV Tomahawk’lar Blok V standardına dönüştürülürken, kalan Blok III füzeler kullanımdan kaldırılacak.

ABD Donanması, Raytheon’a 28 Ağustos’ta 1. Sözleşme kapsamındaki çalışmaları Şubat 2023’te tamamlaması talimatı verdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Orta Menzilli Gemisavar Füzesi Türk Donanması’na güç verecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu