Savaş gemisi lazer silahı ile İHA vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması’na ait USS Portland (LPD 27) Havuzlu Çıkarma Gemisi, test faaliyetleri kapsamında, lazer silah sistemi ile bir insansız hava aracını etkisiz hale getirdi.

Deniz Araştırmaları Ofisi tarafından geliştirilen Mk2 MOD 0 Yüksek Enerjili Lazer Silah Sistemi, ABD Donanması Pasifik Komutanlığı’na bağlı USS Portland (LPD 27) Havuzlu Çıkarma Gemisi’ne entegre edildi. USS Portland’a entegre edilen Mk2 MOD 0 Yüksek Enerjili Lazer Silah Sistemi, atışı testler kapsamında RQ-7 Shadow tipi bir insansız hava aracını başarıyla imha etti.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ABD Donanması’ndan yapılan açıklamada, “ABD Donanması, 1960’lardan beri lazerleri dahil etmek için yönlendirilmiş enerjili silahlar (DEW) geliştiriyor. DEW’ler, kimyasal veya elektrik enerjisini yayılan enerjiye dönüştürebilen ve bir hedefe odaklayabilen elektromanyetik sistemler olarak tanımlanır ve bu da bir fiziksel hasara yol açar.

Donanma gemileri; İHA’lar, silahlı küçük tekneler ve düşman istihbarat, gözetleme ve keşif sistemleri de dahil olmak birçok tehditle karşı karşıya.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Türkiye’de de Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-BİLGEM), IŞIN isimli bir yüksek güçlü lazer silah sistemi geliştirmektedir. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda başlatılan IŞIN Projesi kapsamında geliştirme faaliyetleri devam eden Yüksek Güçlü Lazer Sistemi (YGLS); kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan sabit veya hareketli hedeflerin tespit, teşhis, takip ve imhasını sağlayacaktır.

Önerilen İçerik:

Yüksek Güçlü Lazer Sistemi (IŞIN) Projesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu