HAVELSAN’dan Deniz Kuvvetleri Bilgi Dağıtım Sistemi: ORSA

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN Genel Müdürlüğüne atanan Dr. Mehmet Akif Nacar, savunma sektöründe görev yapan basın mensupları ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi.

Dr. Mehmet Akif Nacar, basın toplantısı esnasında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Bilgi Dağıtım Sistemi ihtiyacının giderilmesi amacı ile başlatılan ORSA Projesi’ne değindi. HAVELSAN’ı HAVELSAN yapan en önemli projelerden birinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 1990’lı yıllardan itibaren geliştirilmeye başlanan ve güncel ihtiyaçlara göre halen geliştirmesi süren Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi Projesi (HvBS) olduğunu dile getiren Nacar, bu projenin bir benzerinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için de projelendirme çalışmalarının başladığını kaydetti.

STM Banner

Nacar, konuya ilişkin şunları söyledi: “Diğer bir projemiz yine Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri birimimizin yoğunluklu olarak geliştirdiği ORSA projesi. Bu da HAVELSAN’ı HAVELSAN yapan ve halen geliştirmesi süren, devam eden HVBS Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi Projesi’nin bir benzerinin, daha yeni nesil dediğimiz bir sonraki kuşağının uygulandığı, içerisinde big datadan yapay zekâya kadar bütün cloud teknolojilerine kadar kullanıldığı, Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacına hitaben geliştirilecek olan bir ORSA projesi konusu var. Bu konuda da biz önemli yol almaya başladık. Henüz daha projelendirme aşamasında bu ama HAVELSAN’ın ve sektörün ufkunu açacak bir proje.” dedi.

HvBS

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Bilgi Sistemi (HvBS)

C4ISR alanındaki ilk çalışmalarını, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yetkilendirmesiyle başlatan HAVELSAN, bu kapsamda dünyanın sayılı entegre komuta kontrol sistemlerinden biri olan Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi’ni (HvBS) geliştirmiş ve teslim etmiştir.

Hava Kuvvetleri’nin stratejik, taktik ve işletim fonksiyonlarını yönetmek için gerekli tüm entegre iş süreçlerini kapsayan bir bilgi işletim sistemi olan HvBS, komuta kontrol işlevselliğine entegre bir Kaynak Yönetimi Sistemine ve Sistem Yönetimi fonksiyonlarını içeren bir altyapıya sahiptir. Bunlara ek olarak HvBS’de, fonksiyonel altsistemlerin üzerinde karar vericiye destek sağlayacak, seçilmiş ve özet bilgileri sunan bir karar destek sistemi de mevcuttur. Hava Kuvvetleri’nin fonksiyonlarının önemli bir bölümünün otomasyonunu amaçlayan HvBS, harekât seviyesinden icraya kadar Hava Kuvvetleri organizasyonunun tüm seviyelerine hizmet vermektedir.

HvBS’de komuta ve kontrol çözümü, nesneye dayalı metodoloji, Java, EJB ile çok katmanlı ve bileşen tabanlı mimari kullanılarak geliştirilmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu